- Joined
- Dec 26, 2014
Lets hear it for our qualifiers!!
Junior Men:
1. Nathan CHEN (USA)
2. Dmitri ALIEV (RUS)
3. Sota YAMAMOTO (JPN)
4. Roman SADOVSKY (CAN)
5. Daniel SAMOHIN (ISR)
6. Vincent ZHOU (USA)
Junior Ladies:
1. Polina TSURSKAYA (RUS)
2. Maria SOTSKOVA (RUS)
3. Yuna SHIRAIWA (JPN)
4. Marin HONDA (JPN)
5. Mai MIHARA (JPN)
6. Alisa FEDICHKINA (RUS)
Junior Pairs:
1. Amina ATAKHANOVA / Ilia SPIRIDONOV (RUS)
2. Renata OGANESIAN / Mark BARDEI (UKR)
3. Ekaterina BORISOVA / Dmitry SOPOT (RUS)
4. Anastasia GUBANOVA / Alexei SINTSOV (RUS)
5. Anna DUSKOVA / Martin BIDAR (CZE)
6. Anastasia POLUIANOVA / Stepan KOROTKOV (RUS)
Junior Ice Dance:
1. Lorraine McNAMARA / Quinn CARPENTER (USA)
2. Rachel PARSONS / Michael PARSONS (USA)
3. Alla LOBODA / Pavel DROZD (RUS)
4. Betina POPOVA / Yuri VLASENKO (RUS)
5. Marie-Jade LAURIAULT / Romaine LE GAUC (FRA)
6. Anastasia SKOPTCOVA / Kirill ALESHIN (RUS)
Senior Men:
1. Javier FERNANDEZ (ESP)
2. Yuzuru HANYU (JPN)
3. Shoma Uno (JPN)
4. Jin BOYANG (CHN)
5. Patrick CHAN (CAN)
6. Daisuke MURAKAMI (JPN)
Senior Ladies:
1. Gracie GOLD (USA)
2. Evgenia MEDVEDEVA (RUS)
3. Satoko MIYAHARA (JPN)
4. Mao ASADA (JPN)
5. Elena RADIONOVA (RUS)
6. Ashley WAGNER (USA)
Pairs:
1. Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD (CAN)
2. Yuko KAVAGUTI / Alexander SMIRNOV (RUS)
3. Sui WENJING / Cong HAN (CHN)
4. Ksenia STOLBOVA / Fedor KLIMOV (RUS)
5. Alexa SCIMECA / Chris KNIERIM (USA)
6. Yu XIAOYU / Jin YANG (CHN)
7. Julianne SÉGUIN / Charlie BILODEAU (CAN)
Senior Ice Dance:
1. Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE (CAN)
2. Madison CHOCK / Evan BATES (USA)
3. Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE (ITA)
4. Maia SHIBUTANI / Alex SHIBUTANI (USA)
5. Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE (USA)
6. Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV (RUS)
Junior Men:
1. Nathan CHEN (USA)
2. Dmitri ALIEV (RUS)
3. Sota YAMAMOTO (JPN)
4. Roman SADOVSKY (CAN)
5. Daniel SAMOHIN (ISR)
6. Vincent ZHOU (USA)
Junior Ladies:
1. Polina TSURSKAYA (RUS)
2. Maria SOTSKOVA (RUS)
3. Yuna SHIRAIWA (JPN)
4. Marin HONDA (JPN)
5. Mai MIHARA (JPN)
6. Alisa FEDICHKINA (RUS)
Junior Pairs:
1. Amina ATAKHANOVA / Ilia SPIRIDONOV (RUS)
2. Renata OGANESIAN / Mark BARDEI (UKR)
3. Ekaterina BORISOVA / Dmitry SOPOT (RUS)
4. Anastasia GUBANOVA / Alexei SINTSOV (RUS)
5. Anna DUSKOVA / Martin BIDAR (CZE)
6. Anastasia POLUIANOVA / Stepan KOROTKOV (RUS)
Junior Ice Dance:
1. Lorraine McNAMARA / Quinn CARPENTER (USA)
2. Rachel PARSONS / Michael PARSONS (USA)
3. Alla LOBODA / Pavel DROZD (RUS)
4. Betina POPOVA / Yuri VLASENKO (RUS)
5. Marie-Jade LAURIAULT / Romaine LE GAUC (FRA)
6. Anastasia SKOPTCOVA / Kirill ALESHIN (RUS)
Senior Men:
1. Javier FERNANDEZ (ESP)
2. Yuzuru HANYU (JPN)
3. Shoma Uno (JPN)
4. Jin BOYANG (CHN)
5. Patrick CHAN (CAN)
6. Daisuke MURAKAMI (JPN)
Senior Ladies:
1. Gracie GOLD (USA)
2. Evgenia MEDVEDEVA (RUS)
3. Satoko MIYAHARA (JPN)
4. Mao ASADA (JPN)
5. Elena RADIONOVA (RUS)
6. Ashley WAGNER (USA)
Pairs:
1. Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD (CAN)
2. Yuko KAVAGUTI / Alexander SMIRNOV (RUS)
3. Sui WENJING / Cong HAN (CHN)
4. Ksenia STOLBOVA / Fedor KLIMOV (RUS)
5. Alexa SCIMECA / Chris KNIERIM (USA)
6. Yu XIAOYU / Jin YANG (CHN)
7. Julianne SÉGUIN / Charlie BILODEAU (CAN)
Senior Ice Dance:
1. Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE (CAN)
2. Madison CHOCK / Evan BATES (USA)
3. Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE (ITA)
4. Maia SHIBUTANI / Alex SHIBUTANI (USA)
5. Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE (USA)
6. Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV (RUS)
Last edited: