- Joined
- Aug 25, 2017
The end of the season is upon us
ISU Championships
Youth Olympic Winter Games: Ksenia Sinitsyna (2), Anna Frolova (3) (replacing Viktoria Vasilieva)
European Championships: Anna Shcherbakova (2), Alena Kostornaia (1), Alexandra Trusova (3)
World Junior Championships: Kamila Valieva (1), Daria Usacheva (2), Maiia Kromykh (4)
World Championships: Anna Shcherbakova, Alena Kostornaia, Alexandra Trusova - canceled
Skaters on the main national team for 2020-2021:
- Anna Shcherbakova
- Alena Kostornaia
- Alexandra Trusova
- Elizaveta Tuktamysheva
- Alina Zagitova
- Evgenia Medvedeva
Skaters with GP assignments
Alina Zagitova: Internationaux de France, NHK Trophy, Grand Prix Final
Evgenia Medvedeva: Skate Canada, Rostelecom Cup
Elizaveta Tuktamysheva: Skate America, Cup of China
Sofia Samodurova: Cup of China, NHK Trophy
Stanislava Konstantinova: Skate America, Rostelecom Cup
Anna Shcherbakova: Skate America, Cup of China, Grand Prix Final
Alexandra Trusova: Skate Canada, Rostelecom Cup, Grand Prix Final
Alena Kostornaya: Internationaux de France, NHK Trophy, Grand Prix Final
Serafima Sakhanovich: Skate Canada
Maria Sotskova: Internationaux de France
Skaters by GP assignments
Skate America: Anna Shcherbakova, Elizaveta Tuktamysheva, Stanislava Konstantinova
Skate Canada: Alexandra Trusova, Evgenia Medvedeva, Serafima Sakhanovich
Internationaux de France: Alena Kostornaya, Alina Zagitova, Maria Sotskova
Cup of China: Anna Shcherbakova, Elizaveta Tuktamysheva, Sofia Samodurova
Rostelecom Cup: Alexandra Trusova, Evgenia Medvedeva, Stanislava Konstantinova
NHK Trophy: Alena Kostornaya, Alina Zagitova, Sofia Samodurova
GPF: Alena Kostornaya (1), Anna Shcherbakova (2), Alexandra Trusova (3), Alina Zagitova (6)
- Elizaveta Tuktamysheva: 3rd alternate
JGP Assignments
JGP Courchevel: Valieva, Kromykh
JGP Lake Placid: Tarakanova
JGP Riga: Usacheva, Kromykh
JGP Chelyabinsk: Valieva, Sinitsyna, Vasilieva
JGP Gdansk: Vasilieva, Tarakanova
JGP Zagreb: Usacheva, Frolova
JGP Egna: Sinitsyna, Frolova
Challenger Series Assignments and Results:
Autumn Classic International: Medvedeva
Lombardia Trophy: Shcherbakova, Tuktamysheva, Samodurova
Nepela Memorial: Trusova, Sotskova, Konstantinova
Finlandia Trophy: Kostornaya, Tuktamysheva
Ice Star: Samodurova
Warsaw Cup: Nugumanova, Sakhanovich
Golden Spin of Zagreb: Tuktamysheva, Samodurova
Intrigues:
1. New Eteri skaters: Alena Kanysheva (Kulikova is now with Davydov)
2. Debut of Eteri stars: Alexandra Trusova, Anna Shcherbakova, and Alena Kostornaya
3. Ladies who will make nationals: who will make it through the bloodbath? (see below for qualified skaters)
4. Quad squad (cr: Eteri):
- Alexandra Trusova: 4Lz, 4T, 4S, 4F
- Anna Shcherbakova: 4Lz, 4F, 4T
- Sofia Akatieva: 4T
- Kamila Valieva: 4T
- Alena Kanysheva: 4T
- Maiia Kromykh: 4T (<< in competition)
- Veronika Zhilina: 4S, 4T
- Elizaveta Berestovskaya: 4S (<<), 4T (<<)
- Anastasia Tarakanova: 4Lo, 4T (<<)
- Alina Zagitova: 4F (harness)
- Daria Usacheva: 4?? (harness)
- (Elizabet Tursynbaeva: 4S)
- Sofia Akatieva: 3A
- Elizaveta Tuktamysheva: 3A, 4T (attempted in domestic competition), 4S (fall, < or <<)
- Alena Kostornaya: 3A
Skaters qualified to Russian Nationals
Via senior GP assignments:
Alina Zagitova - WITHDREW
Maria Sotskova - WITHDREW
1. Evgenia Medvedeva (withdrew after short program)
2. Elizaveta Tuktamysheva
3. Sofia Samodurova
4. Stanislava Konstantinova
5. Alexandra Trusova
6. Anna Shcherbakova
7. Alena Kostornaya
8. Serafima Sakhanovich
Via qualifying to the JGPF AND being at least 14 years old:
9. Ksenia Sinitsyna
10. Viktoria Vasilieva (withdrew)
Via the Russian Cup series (remaining spots):
11. Ksenia Tsibinova
12. Anastasia Tarakanova (withdrew)
13. Anastasia Gubanova
14. Elizaveta Nugumanova
15. Anna Frolova
16. Valeria Shulskaya
Substitutes called up:
17. Maria Talalaykina
18. Anastasia Gulyakova
19. Anastasia Gracheva
Country Switches
- Ekaterina Kurakova to Poland (began last season, age-eligible for senior and junior events)
- Anastasia Shabotova to Ukraine (awaiting more confirmation, JGP eligible this season)
- Viktoria Safonova to Belarus
2019-2020 Russian National Team
https://www.minsport.gov.ru/2019/doc/FigurKatanie_sp2019-20ot290519.pdf
(from moriel)
All people in all teams:
Main, Seniors
Zagitova, Kostornaia, Medvedeva, Samodurova, Trusova, Tuktamysheva, Shcherbakova
Main, Juniors
Valieva, Vasilieva, Kanysheva, Sinitsina, Tarakanova, Tarusina
Main, Girls (10-15)
Akatieva, Usacheva, Khromykh
Reserve, Seniors
Gubanova, Konstantinova
Reserve, Juniors
Frolova
Reserve, Girls
Zhilina, Samodelkina
Coaching Changes
Anastasia Gubanova: Buyanova --> Rukavitsin
Elizaveta Nugumanova: Turenko --> Rukavitsin
Anastasia Tarakanova: Plushenko --> Panova
Stanislava Konstantinova: Chebotareva --> Volkov
Alexandra Trusova and Veronika Zhilina: Tutberidze --> Plushenko
Retirements :sad4:
Polina Tsurskaya (May 31, 2019)
Anna Tarusina (September 25, 2019)
Alena Kanysheva (moved to ice dance, January 28, 2020)
ISU Championships
Youth Olympic Winter Games: Ksenia Sinitsyna (2), Anna Frolova (3) (replacing Viktoria Vasilieva)
European Championships: Anna Shcherbakova (2), Alena Kostornaia (1), Alexandra Trusova (3)
World Junior Championships: Kamila Valieva (1), Daria Usacheva (2), Maiia Kromykh (4)
World Championships: Anna Shcherbakova, Alena Kostornaia, Alexandra Trusova - canceled
Skaters on the main national team for 2020-2021:
- Anna Shcherbakova
- Alena Kostornaia
- Alexandra Trusova
- Elizaveta Tuktamysheva
- Alina Zagitova
- Evgenia Medvedeva
Skaters with GP assignments
Alina Zagitova: Internationaux de France, NHK Trophy, Grand Prix Final
Evgenia Medvedeva: Skate Canada, Rostelecom Cup
Elizaveta Tuktamysheva: Skate America, Cup of China
Sofia Samodurova: Cup of China, NHK Trophy
Stanislava Konstantinova: Skate America, Rostelecom Cup
Anna Shcherbakova: Skate America, Cup of China, Grand Prix Final
Alexandra Trusova: Skate Canada, Rostelecom Cup, Grand Prix Final
Alena Kostornaya: Internationaux de France, NHK Trophy, Grand Prix Final
Serafima Sakhanovich: Skate Canada
Maria Sotskova: Internationaux de France
Skaters by GP assignments
Skate America: Anna Shcherbakova, Elizaveta Tuktamysheva, Stanislava Konstantinova
Skate Canada: Alexandra Trusova, Evgenia Medvedeva, Serafima Sakhanovich
Internationaux de France: Alena Kostornaya, Alina Zagitova, Maria Sotskova
Cup of China: Anna Shcherbakova, Elizaveta Tuktamysheva, Sofia Samodurova
Rostelecom Cup: Alexandra Trusova, Evgenia Medvedeva, Stanislava Konstantinova
NHK Trophy: Alena Kostornaya, Alina Zagitova, Sofia Samodurova
GPF: Alena Kostornaya (1), Anna Shcherbakova (2), Alexandra Trusova (3), Alina Zagitova (6)
- Elizaveta Tuktamysheva: 3rd alternate
JGP Assignments
JGP Courchevel: Valieva, Kromykh
JGP Lake Placid: Tarakanova
JGP Riga: Usacheva, Kromykh
JGP Chelyabinsk: Valieva, Sinitsyna, Vasilieva
JGP Gdansk: Vasilieva, Tarakanova
JGP Zagreb: Usacheva, Frolova
JGP Egna: Sinitsyna, Frolova
Challenger Series Assignments and Results:
Autumn Classic International: Medvedeva
Lombardia Trophy: Shcherbakova, Tuktamysheva, Samodurova
Nepela Memorial: Trusova, Sotskova, Konstantinova
Finlandia Trophy: Kostornaya, Tuktamysheva
Ice Star: Samodurova
Warsaw Cup: Nugumanova, Sakhanovich
Golden Spin of Zagreb: Tuktamysheva, Samodurova
Intrigues:
1. New Eteri skaters: Alena Kanysheva (Kulikova is now with Davydov)
2. Debut of Eteri stars: Alexandra Trusova, Anna Shcherbakova, and Alena Kostornaya
3. Ladies who will make nationals: who will make it through the bloodbath? (see below for qualified skaters)
4. Quad squad (cr: Eteri):
- Alexandra Trusova: 4Lz, 4T, 4S, 4F
- Anna Shcherbakova: 4Lz, 4F, 4T
- Sofia Akatieva: 4T
- Kamila Valieva: 4T
- Alena Kanysheva: 4T
- Maiia Kromykh: 4T (<< in competition)
- Veronika Zhilina: 4S, 4T
- Elizaveta Berestovskaya: 4S (<<), 4T (<<)
- Anastasia Tarakanova: 4Lo, 4T (<<)
- Alina Zagitova: 4F (harness)
- Daria Usacheva: 4?? (harness)
- (Elizabet Tursynbaeva: 4S)
- Sofia Akatieva: 3A
- Elizaveta Tuktamysheva: 3A, 4T (attempted in domestic competition), 4S (fall, < or <<)
- Alena Kostornaya: 3A
Skaters qualified to Russian Nationals
Via senior GP assignments:
Alina Zagitova - WITHDREW
Maria Sotskova - WITHDREW
1. Evgenia Medvedeva (withdrew after short program)
2. Elizaveta Tuktamysheva
3. Sofia Samodurova
4. Stanislava Konstantinova
5. Alexandra Trusova
6. Anna Shcherbakova
7. Alena Kostornaya
8. Serafima Sakhanovich
Via qualifying to the JGPF AND being at least 14 years old:
9. Ksenia Sinitsyna
10. Viktoria Vasilieva (withdrew)
Via the Russian Cup series (remaining spots):
11. Ksenia Tsibinova
12. Anastasia Tarakanova (withdrew)
13. Anastasia Gubanova
14. Elizaveta Nugumanova
15. Anna Frolova
16. Valeria Shulskaya
Substitutes called up:
17. Maria Talalaykina
18. Anastasia Gulyakova
19. Anastasia Gracheva
Country Switches
- Ekaterina Kurakova to Poland (began last season, age-eligible for senior and junior events)
- Anastasia Shabotova to Ukraine (awaiting more confirmation, JGP eligible this season)
- Viktoria Safonova to Belarus
2019-2020 Russian National Team
https://www.minsport.gov.ru/2019/doc/FigurKatanie_sp2019-20ot290519.pdf
(from moriel)
All people in all teams:
Main, Seniors
Zagitova, Kostornaia, Medvedeva, Samodurova, Trusova, Tuktamysheva, Shcherbakova
Main, Juniors
Valieva, Vasilieva, Kanysheva, Sinitsina, Tarakanova, Tarusina
Main, Girls (10-15)
Akatieva, Usacheva, Khromykh
Reserve, Seniors
Gubanova, Konstantinova
Reserve, Juniors
Frolova
Reserve, Girls
Zhilina, Samodelkina
Coaching Changes
Anastasia Gubanova: Buyanova --> Rukavitsin
Elizaveta Nugumanova: Turenko --> Rukavitsin
Anastasia Tarakanova: Plushenko --> Panova
Stanislava Konstantinova: Chebotareva --> Volkov
Alexandra Trusova and Veronika Zhilina: Tutberidze --> Plushenko
Retirements :sad4:
Polina Tsurskaya (May 31, 2019)
Anna Tarusina (September 25, 2019)
Alena Kanysheva (moved to ice dance, January 28, 2020)