1994
European Championships
Wikipedia
https://en.wikipedia.org/wiki/1994_European_Figure_Skating_Championships
Pairs Short Program
1 Elena Grigoreva / Serghei Sheiko (Belarus) (British Eurosport TV version)
2 Ekaterina Gordeeva / Sergei Grinkov (Russia) (British Eurosport TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=6L844WeORCo (CBC TV version)
3 Dorota Zagórska / Janusz Komendera (Poland) (British Eurosport TV version)
4 Sarah Abitbol / Stéphane Bernadis (France) (British Eurosport TV version)
5 Natalia Mishkutionok / Artur Dmitriev (Russia) (Italian TMC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=sTJ8hNPG4js (German Eurosport TV version)
6 Marta Andrella / Dmitri Kaploun (Italy)
7 Dana Mednick / Jason Briggs (Great Britain)
8 Natalia Krestianinova / Alexei Torchinski (Azerbaijan)
9 Olena Bilousivska / Ihor Maliar (Ukraine)
10 Anuschka Gläser / Axel Rauschenbach (Germany)
11 Ulrike Gerstl / Björn Lobenwein (Austria)
12 Leslie Monod / Cédric Monod (Switzerland)
13 Evgenia Shishkova / Vadim Naumov (Russia) https://www.youtube.com/watch?v=UQeSgRtzCYo (German Eurosport TV version)
14 Mandy Wötzel / Ingo Steuer (Germany)
15 Marta Głuchowska / Mariusz Siudek (Poland)
16 Svetlana Pristav / Viacheslav Tkachenko (Ukraine)
17 Radka Kovaříková / René Novotný (Czech Republic)
18 Peggy Schwarz / Alexander König (Germany)
19 Elena Berezhnaya / Oleg Shliakhov (Latvia)
Playlist for all the above-mentioned competitors (Italian TMC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=gP9_16Dg514&list=PLUD7XGoCpbTVCXVPkZTplTNSHdNCeCpnE&index=1
Pairs Free Skate
1 Dana Mednick / Jason Briggs (Great Britain)
2 Sarah Abitbol / Stéphane Bernadis (France)
3 Ulrike Gerstl / Björn Lobenwein (Austria)
4 Dorota Zagórska / Janusz Komendera (Poland)
5 Marta Andrella / Dmitri Kaploun (Italy)
6 Marta Głuchowska / Mariusz Siudek (Poland)
7 Elena Grigoreva / Serghei Sheiko (Belarus)
8 Leslie Monod / Cédric Monod (Switzerland)
9 Olena Bilousivska / Ihor Maliar (Ukraine)
10 Natalia Krestianinova / Alexei Torchinski (Azerbaijan)
11 Svetlana Pristav / Viacheslav Tkachenko (Ukraine)
12 Anuschka Gläser / Axel Rauschenbach (Germany)
13 Peggy Schwarz / Alexander König (Germany)
14 Natalia Mishkutionok / Artur Dmitriev (Russia) https://www.youtube.com/watch?v=LcMAXoE41qY
https://www.youtube.com/watch?v=V9oztJ5U2zw https://www.youtube.com/watch?v=LvAYbgdZJsI (all NBC TV version)
15 Elena Berezhnaya / Oleg Shliakhov (Latvia)
16 Mandy Wötzel / Ingo Steuer (Germany)
17 Ekaterina Gordeeva / Sergei Grinkov (Russia) (blocked on the playlist)
18 Evgenia Shishkova / Vadim Naumov (Russia)
Video for the last two above-mentioned pairs (CBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=qCBWyEXPyok
19 Radka Kovaříková / René Novotný (Czech Republic)
Playlist for all the above-mentioned competitors (British Eurosport TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=S6wuArR91GI&list=PLUD7XGoCpbTVl07ZVjpT00Zf-YbT8XU7A&index=1
Men Short Program
Thierry Cerez (France)
https://www.youtube.com/watch?v=TREZtkniKmo (German Eurosport TV version)
Éric Millot (France)
https://www.youtube.com/watch?v=UEhfYdJasNY (German Eurosport TV version)
Alexei Urmanov (Russia)
https://www.youtube.com/watch?v=pJoaUtH7Y-Y (Cyprus Greek commentary)
Viktor Petrenko (Ukraine)
https://www.youtube.com/watch?v=wa6HFV5qZK8 https://www.youtube.com/watch?v=pQehfHfIioc (NBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=UWAY4TOkyyk (CBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=8jOHRIHRFYI (Cyprus Greek commentary)
Philippe Candeloro (France)
https://www.youtube.com/watch?v=JoJXbil-_vk (German Eurosport TV version)
Men Free Skate
Mirko Eichhorn (Germany)
Zbigniew Komorowski (Poland)
Steven Cousins (Great Britain) https://www.youtube.com/watch?v=FN3mLObwuGw (German Eurosport TV version)
Andrejs Vlascenko (Latvia)
Ronny Winkler (Germany)
Michael Tyllesen (Denmark)
Cornel Gheorghe (Romania)
Zsolt Kerekes (Hungary)
Philippe Candeloro (France)
Alexei Urmanov (Russia)
Oleg Tataurov (Russia)
Dmitri Dmitrenko (Ukraine)
Éric Millot (France) https://www.youtube.com/watch?v=L_Ua78L3AbQ (German Eurosport TV version)
Feature on Viktor Petrenko (Ukraine) https://www.youtube.com/watch?v=V8WP9GhKbJM (CBC TV version)
Viktor Petrenko (Ukraine) https://www.youtube.com/watch?v=U89FpbIvL7Y (CBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=vFDG3gQJZNU (German Eurosport TV version)
Viacheslav Zagorodniuk (Ukraine) https://www.youtube.com/watch?v=INmXh-tGTpg (CBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=y1_LLXt5h_w (German Eurosport TV version)
Video for the last two above-mentioned competitors (CBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=QZveY4W0_sU
Playlist for all the above-mentioned competitors (British Eurosport TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=vCvAEQ2Uo1A&list=PLUD7XGoCpbTV8tFU8QZewajD4fuI7HuQC&index=1
Original Dance
Oksana Grishuk / Evgeni Platov (Russia) https://www.youtube.com/watch?v=nhJ8pS-CZPQ (Cyprus Greek commentary)
Maia Usova/Alexander Zhulin (Russia) https://www.youtube.com/watch?v=6HledfLS5Yc (Cyprus Greek commentary)
Jayne Torvill/Christopher Dean (Great Britain)
Video for all the above-mentioned competitors (CBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=m4CjnyllLmY
Free Dance
1 Svitlana Chernikova / Oleksandr Sosnenko (Ukraine)
2 Enikő Berkes / Szilárd Tóth (Hungary)
3 Olga Pershankova / Nikolai Morozov (Azerbaijan)
4 Viera Poracova / Pavel Porac (Slovakia)
5 Laura Bonardi / Alessandro Reani (Italy)
6 Barbara Fusar-Poli / Alberto Reani (Italy)
7 Yvonne Schulz / Sven Authorsen (Germany)
8 Angelika Führing / Peter Wilczek (Austria)
9 Diane Gerencser / Alexander Stanislavov (Switzerland)
10 Margarita Drobiazko / Povilas Vanagas (Lithuania)
11 Agnieszka Domańska / Marcin Głowacki (Poland)
12 Radmila Chroboková / Milan Brzý (Czech Republic)
13 Marina Anissina / Gwendal Peizerat (France)
14 Yaroslava Nechaeva / Yuri Chesnichenko (Latvia)
15 Kateřina Mrázová / Martin Šimeček (Czech Republic)
16 Jennifer Goolsbee / Hendryk Schamberger (Germany)
17 Irina Romanova / Igor Yaroshenko (Ukraine)
18 Anjelika Krylova / Vladimir Fedorov (Russia) https://www.youtube.com/watch?v=Le4BEXmycdc (BBC TV version)
19 Tatiana Navka / Samuel Gezalian (Belarus)
20 Maya Usova / Alexander Zhulin (Russia) https://www.youtube.com/watch?v=-399bdZE8E8 (NBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=zAqKg9NNVJ4 (Cyprus Greek commentary)
https://www.youtube.com/watch?v=THXhATky20E (Japanese commentary)
21 Sophie Moniotte / Pascal Lavanchy (France)
22 Jayne Torvill / Christopher Dean (Great Britain) https://www.youtube.com/watch?v=NYvsuGZmCwc (NBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=vaQTXBIpyx8 (Cyprus Greek commentary)
https://www.youtube.com/watch?v=RZzGrwBE_3I (Japanese commentary)
23 Oksana Grishuk / Evgeni Platov (Russia) https://www.youtube.com/watch?v=r6ZCpH0f-BY (NBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=J4Kfc5TfQtM (Japanese commentary)
24 Susanna Rahkamo / Petri Kokko (Finland)
Playlist for all the above-mentioned competitors (British Eurosport TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=r90QWcKp7_c&list=PLUD7XGoCpbTXK8SPagzUirNiHBJxrXGrS&index=1
Video for the above-mentioned couples Ns 20, 22-24 (CBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=uPUyjIITwTc
Ladies Short Program
1 Marta Andrade (Spain)
2 Alice Sue Claeys (Belgium)
3 Elena Liashenko (Ukraine)
4 Zuzanna Szwed (Poland)
5 Yulia Vorobieva (Azerbaijan)
6 Silvia Fontana (Italy)
7 Anisette Torp-Lind (Denmark)
8 Marie-Pierre Leray (France) https://www.youtube.com/watch?v=AUqZnSQHQXI (German Eurosport TV version)
9 Irena Zemanová (Czech Republic)
10 Mojca Kopač (Slovenia)
11 Anna Rechnio (Poland)
12 Stephanie Main (Great Britain)
13 Lyudmyla Ivanova (Ukraine)
14 Marina Kielmann (Germany)
15 Oksana Baiul (Ukraine)
16 Maria Butyrskaya (Russia)
17 Laetitia Hubert (France)
18 Krisztina Czakó (Hungary)
19 Olga Markova (Russia)
20 Tanja Szewczenko (Germany)
21 Mila Kajas (Finland)
22 Katarina Witt (Germany)
23 Nathalie Krieg (Switzerland)
24 Surya Bonaly (France)
Playlist for all the above-mentioned competitors (British Eurosport TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=zb-SKtyUhJY&list=PLUD7XGoCpbTVHSp_JLxop60Sxglvrv4EC
Ladies Free Skate
Anisette Torp-Lind (Denmark)
Yulia Vorobieva (Azerbaijan)
Irena Zemanová (Czech Republic)
Marie-Pierre Leray (France) https://www.youtube.com/watch?v=QqMRAaBjx2s
https://www.youtube.com/watch?v=Cgmh5RxmMp4 (both French TV 2 version)
Marina Kielmann (Germany)
Stephanie Main (Great Britain)
Zuzanna Szwed (Poland)
Alice Sue Claeys (Belgium)
Katarina Witt (Germany)
Lyudmyla Ivanova (Ukraine)
Laetitia Hubert (France)
Mila Kajas (Finland)
Anna Rechnio (Poland)
Nathalie Krieg (Switzerland)
Maria Butyrskaya (Russia)
Playlist for all the above-mentioned competitors (Eurosport TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=GOBfHrzfwkk&list=PLUD7XGoCpbTVHoNttPK9QhWqLJ40Tz4Yn&index=1
Olga Markova (Russia)
https://www.youtube.com/watch?v=mT57QERvqa0&t=18s (Japanese commentary)
Oksana Baiul (Ukraine)
https://www.youtube.com/watch?v=rgYaAIUqy3M https://www.youtube.com/watch?v=Ocx1sOX55Tw (NBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=iJmcMo5uImA (Japanese commentary)
Surya Bonaly (France)
https://www.youtube.com/watch?v=K1yvqjnIY-A (NBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=jnw1RsxVxeQ (UK TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=suSVkTrgwAE (Japanese commentary)
Ladies Short Program
Tanja Szewczenko (Germany)
Katarina Witt (Germany)
Ladies Free Skate
Katarina Witt (Germany) https://www.youtube.com/watch?v=uChw5t1J8HM
https://www.youtube.com/watch?v=iL6HoLzeOVY (Witt's both Short and Free) (NBC TV version)
Oksana Bayul (Ukraine)
Surya Bonaly (France)
Pairs Free Skate
Natalia Mishkutenok/Artur Dmitriev (Russia)
Ekaterina Gordeeva/Sergei Grinkov (Russia)
Men Short Program
Victor Petrenko (Ukraine) https://www.youtube.com/watch?v=H_OkkSy6YpU
Original Dance
Jayne Torvill/Christopher Dean (Great Britain) https://www.youtube.com/watch?v=3J-yMIB8qGc
Free Dance
Maia Usova/Alexander Zhulin (Russia)
Jayne Torvill/Christopher Dean (Great Britain) https://www.youtube.com/watch?v=I5l45Rwk9ME
Oksana Grishchuk/Evgeniy Platov (Russia)
Video for all the above-mentioned competitors (NBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=EKgryUVsTd4
Video for all the above-mentioned competitors in Ladies Short Program (NBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=oBTRhisYjHU
Video for all the above-mentioned competitors in Ladies Short Program and Free Skate (NBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=ENSbQr4oTNw
Original Dance
Jayne Torvill/Christopher Dean (Great Britain)
Ladies Short Program
Katarina Witt (Germany)
Surya Bonaly (France)
Free Dance
Anjelika Krylova / Vladimir Fedorov (Russia)
Maia Usova/Alexander Zhulin (Russia)
Sophie Moniotte / Pascal Lavanchy (France)
Jayne Torvill/Christopher Dean (Great Britain)
Oksana Grishchuk/Evgeniy Platov (Russia)
Susanna Rahkamo / Petri Kokko (Finland)
Video for all the above-mentioned competitors (BBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=_8c79LMm90s
Ladies Free Skate
Surya Bonaly (France) vs Oksana Bayul (Ukraine)
https://www.youtube.com/watch?v=k5mWwwM4YKU
Exhibition
1994 European Figure Skating Championships Exhibition (CBC TV version)
Maia Usova/Alexander Zhulin (Russia)
https://www.youtube.com/watch?v=Isc0vYlbSqk (Cyprus Greek commentary)
Oksana Grishchuk/Evgeniy Platov (Russia)
https://www.youtube.com/watch?v=TyLqIfPQYoM (Cyprus Greek commentary)
Jayne Torvill/Christopher Dean (Great Britain)
https://www.youtube.com/watch?v=002s84OuFqs (Cyprus Greek commentary)
European Championships
Wikipedia
https://en.wikipedia.org/wiki/1994_European_Figure_Skating_Championships
Pairs Short Program
1 Elena Grigoreva / Serghei Sheiko (Belarus) (British Eurosport TV version)
2 Ekaterina Gordeeva / Sergei Grinkov (Russia) (British Eurosport TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=6L844WeORCo (CBC TV version)
3 Dorota Zagórska / Janusz Komendera (Poland) (British Eurosport TV version)
4 Sarah Abitbol / Stéphane Bernadis (France) (British Eurosport TV version)
5 Natalia Mishkutionok / Artur Dmitriev (Russia) (Italian TMC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=sTJ8hNPG4js (German Eurosport TV version)
6 Marta Andrella / Dmitri Kaploun (Italy)
7 Dana Mednick / Jason Briggs (Great Britain)
8 Natalia Krestianinova / Alexei Torchinski (Azerbaijan)
9 Olena Bilousivska / Ihor Maliar (Ukraine)
10 Anuschka Gläser / Axel Rauschenbach (Germany)
11 Ulrike Gerstl / Björn Lobenwein (Austria)
12 Leslie Monod / Cédric Monod (Switzerland)
13 Evgenia Shishkova / Vadim Naumov (Russia) https://www.youtube.com/watch?v=UQeSgRtzCYo (German Eurosport TV version)
14 Mandy Wötzel / Ingo Steuer (Germany)
15 Marta Głuchowska / Mariusz Siudek (Poland)
16 Svetlana Pristav / Viacheslav Tkachenko (Ukraine)
17 Radka Kovaříková / René Novotný (Czech Republic)
18 Peggy Schwarz / Alexander König (Germany)
19 Elena Berezhnaya / Oleg Shliakhov (Latvia)
Playlist for all the above-mentioned competitors (Italian TMC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=gP9_16Dg514&list=PLUD7XGoCpbTVCXVPkZTplTNSHdNCeCpnE&index=1
Pairs Free Skate
1 Dana Mednick / Jason Briggs (Great Britain)
2 Sarah Abitbol / Stéphane Bernadis (France)
3 Ulrike Gerstl / Björn Lobenwein (Austria)
4 Dorota Zagórska / Janusz Komendera (Poland)
5 Marta Andrella / Dmitri Kaploun (Italy)
6 Marta Głuchowska / Mariusz Siudek (Poland)
7 Elena Grigoreva / Serghei Sheiko (Belarus)
8 Leslie Monod / Cédric Monod (Switzerland)
9 Olena Bilousivska / Ihor Maliar (Ukraine)
10 Natalia Krestianinova / Alexei Torchinski (Azerbaijan)
11 Svetlana Pristav / Viacheslav Tkachenko (Ukraine)
12 Anuschka Gläser / Axel Rauschenbach (Germany)
13 Peggy Schwarz / Alexander König (Germany)
14 Natalia Mishkutionok / Artur Dmitriev (Russia) https://www.youtube.com/watch?v=LcMAXoE41qY
https://www.youtube.com/watch?v=V9oztJ5U2zw https://www.youtube.com/watch?v=LvAYbgdZJsI (all NBC TV version)
15 Elena Berezhnaya / Oleg Shliakhov (Latvia)
16 Mandy Wötzel / Ingo Steuer (Germany)
17 Ekaterina Gordeeva / Sergei Grinkov (Russia) (blocked on the playlist)
18 Evgenia Shishkova / Vadim Naumov (Russia)
Video for the last two above-mentioned pairs (CBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=qCBWyEXPyok
19 Radka Kovaříková / René Novotný (Czech Republic)
Playlist for all the above-mentioned competitors (British Eurosport TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=S6wuArR91GI&list=PLUD7XGoCpbTVl07ZVjpT00Zf-YbT8XU7A&index=1
Men Short Program
Thierry Cerez (France)
https://www.youtube.com/watch?v=TREZtkniKmo (German Eurosport TV version)
Éric Millot (France)
https://www.youtube.com/watch?v=UEhfYdJasNY (German Eurosport TV version)
Alexei Urmanov (Russia)
https://www.youtube.com/watch?v=pJoaUtH7Y-Y (Cyprus Greek commentary)
Viktor Petrenko (Ukraine)
https://www.youtube.com/watch?v=wa6HFV5qZK8 https://www.youtube.com/watch?v=pQehfHfIioc (NBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=UWAY4TOkyyk (CBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=8jOHRIHRFYI (Cyprus Greek commentary)
Philippe Candeloro (France)
https://www.youtube.com/watch?v=JoJXbil-_vk (German Eurosport TV version)
Men Free Skate
Mirko Eichhorn (Germany)
Zbigniew Komorowski (Poland)
Steven Cousins (Great Britain) https://www.youtube.com/watch?v=FN3mLObwuGw (German Eurosport TV version)
Andrejs Vlascenko (Latvia)
Ronny Winkler (Germany)
Michael Tyllesen (Denmark)
Cornel Gheorghe (Romania)
Zsolt Kerekes (Hungary)
Philippe Candeloro (France)
Alexei Urmanov (Russia)
Oleg Tataurov (Russia)
Dmitri Dmitrenko (Ukraine)
Éric Millot (France) https://www.youtube.com/watch?v=L_Ua78L3AbQ (German Eurosport TV version)
Feature on Viktor Petrenko (Ukraine) https://www.youtube.com/watch?v=V8WP9GhKbJM (CBC TV version)
Viktor Petrenko (Ukraine) https://www.youtube.com/watch?v=U89FpbIvL7Y (CBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=vFDG3gQJZNU (German Eurosport TV version)
Viacheslav Zagorodniuk (Ukraine) https://www.youtube.com/watch?v=INmXh-tGTpg (CBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=y1_LLXt5h_w (German Eurosport TV version)
Video for the last two above-mentioned competitors (CBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=QZveY4W0_sU
Playlist for all the above-mentioned competitors (British Eurosport TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=vCvAEQ2Uo1A&list=PLUD7XGoCpbTV8tFU8QZewajD4fuI7HuQC&index=1
Original Dance
Oksana Grishuk / Evgeni Platov (Russia) https://www.youtube.com/watch?v=nhJ8pS-CZPQ (Cyprus Greek commentary)
Maia Usova/Alexander Zhulin (Russia) https://www.youtube.com/watch?v=6HledfLS5Yc (Cyprus Greek commentary)
Jayne Torvill/Christopher Dean (Great Britain)
Video for all the above-mentioned competitors (CBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=m4CjnyllLmY
Free Dance
1 Svitlana Chernikova / Oleksandr Sosnenko (Ukraine)
2 Enikő Berkes / Szilárd Tóth (Hungary)
3 Olga Pershankova / Nikolai Morozov (Azerbaijan)
4 Viera Poracova / Pavel Porac (Slovakia)
5 Laura Bonardi / Alessandro Reani (Italy)
6 Barbara Fusar-Poli / Alberto Reani (Italy)
7 Yvonne Schulz / Sven Authorsen (Germany)
8 Angelika Führing / Peter Wilczek (Austria)
9 Diane Gerencser / Alexander Stanislavov (Switzerland)
10 Margarita Drobiazko / Povilas Vanagas (Lithuania)
11 Agnieszka Domańska / Marcin Głowacki (Poland)
12 Radmila Chroboková / Milan Brzý (Czech Republic)
13 Marina Anissina / Gwendal Peizerat (France)
14 Yaroslava Nechaeva / Yuri Chesnichenko (Latvia)
15 Kateřina Mrázová / Martin Šimeček (Czech Republic)
16 Jennifer Goolsbee / Hendryk Schamberger (Germany)
17 Irina Romanova / Igor Yaroshenko (Ukraine)
18 Anjelika Krylova / Vladimir Fedorov (Russia) https://www.youtube.com/watch?v=Le4BEXmycdc (BBC TV version)
19 Tatiana Navka / Samuel Gezalian (Belarus)
20 Maya Usova / Alexander Zhulin (Russia) https://www.youtube.com/watch?v=-399bdZE8E8 (NBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=zAqKg9NNVJ4 (Cyprus Greek commentary)
https://www.youtube.com/watch?v=THXhATky20E (Japanese commentary)
21 Sophie Moniotte / Pascal Lavanchy (France)
22 Jayne Torvill / Christopher Dean (Great Britain) https://www.youtube.com/watch?v=NYvsuGZmCwc (NBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=vaQTXBIpyx8 (Cyprus Greek commentary)
https://www.youtube.com/watch?v=RZzGrwBE_3I (Japanese commentary)
23 Oksana Grishuk / Evgeni Platov (Russia) https://www.youtube.com/watch?v=r6ZCpH0f-BY (NBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=J4Kfc5TfQtM (Japanese commentary)
24 Susanna Rahkamo / Petri Kokko (Finland)
Playlist for all the above-mentioned competitors (British Eurosport TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=r90QWcKp7_c&list=PLUD7XGoCpbTXK8SPagzUirNiHBJxrXGrS&index=1
Video for the above-mentioned couples Ns 20, 22-24 (CBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=uPUyjIITwTc
Ladies Short Program
1 Marta Andrade (Spain)
2 Alice Sue Claeys (Belgium)
3 Elena Liashenko (Ukraine)
4 Zuzanna Szwed (Poland)
5 Yulia Vorobieva (Azerbaijan)
6 Silvia Fontana (Italy)
7 Anisette Torp-Lind (Denmark)
8 Marie-Pierre Leray (France) https://www.youtube.com/watch?v=AUqZnSQHQXI (German Eurosport TV version)
9 Irena Zemanová (Czech Republic)
10 Mojca Kopač (Slovenia)
11 Anna Rechnio (Poland)
12 Stephanie Main (Great Britain)
13 Lyudmyla Ivanova (Ukraine)
14 Marina Kielmann (Germany)
15 Oksana Baiul (Ukraine)
16 Maria Butyrskaya (Russia)
17 Laetitia Hubert (France)
18 Krisztina Czakó (Hungary)
19 Olga Markova (Russia)
20 Tanja Szewczenko (Germany)
21 Mila Kajas (Finland)
22 Katarina Witt (Germany)
23 Nathalie Krieg (Switzerland)
24 Surya Bonaly (France)
Playlist for all the above-mentioned competitors (British Eurosport TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=zb-SKtyUhJY&list=PLUD7XGoCpbTVHSp_JLxop60Sxglvrv4EC
Ladies Free Skate
Anisette Torp-Lind (Denmark)
Yulia Vorobieva (Azerbaijan)
Irena Zemanová (Czech Republic)
Marie-Pierre Leray (France) https://www.youtube.com/watch?v=QqMRAaBjx2s
https://www.youtube.com/watch?v=Cgmh5RxmMp4 (both French TV 2 version)
Marina Kielmann (Germany)
Stephanie Main (Great Britain)
Zuzanna Szwed (Poland)
Alice Sue Claeys (Belgium)
Katarina Witt (Germany)
Lyudmyla Ivanova (Ukraine)
Laetitia Hubert (France)
Mila Kajas (Finland)
Anna Rechnio (Poland)
Nathalie Krieg (Switzerland)
Maria Butyrskaya (Russia)
Playlist for all the above-mentioned competitors (Eurosport TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=GOBfHrzfwkk&list=PLUD7XGoCpbTVHoNttPK9QhWqLJ40Tz4Yn&index=1
Olga Markova (Russia)
https://www.youtube.com/watch?v=mT57QERvqa0&t=18s (Japanese commentary)
Oksana Baiul (Ukraine)
https://www.youtube.com/watch?v=rgYaAIUqy3M https://www.youtube.com/watch?v=Ocx1sOX55Tw (NBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=iJmcMo5uImA (Japanese commentary)
Surya Bonaly (France)
https://www.youtube.com/watch?v=K1yvqjnIY-A (NBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=jnw1RsxVxeQ (UK TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=suSVkTrgwAE (Japanese commentary)
Ladies Short Program
Tanja Szewczenko (Germany)
Katarina Witt (Germany)
Ladies Free Skate
Katarina Witt (Germany) https://www.youtube.com/watch?v=uChw5t1J8HM
https://www.youtube.com/watch?v=iL6HoLzeOVY (Witt's both Short and Free) (NBC TV version)
Oksana Bayul (Ukraine)
Surya Bonaly (France)
Pairs Free Skate
Natalia Mishkutenok/Artur Dmitriev (Russia)
Ekaterina Gordeeva/Sergei Grinkov (Russia)
Men Short Program
Victor Petrenko (Ukraine) https://www.youtube.com/watch?v=H_OkkSy6YpU
Original Dance
Jayne Torvill/Christopher Dean (Great Britain) https://www.youtube.com/watch?v=3J-yMIB8qGc
Free Dance
Maia Usova/Alexander Zhulin (Russia)
Jayne Torvill/Christopher Dean (Great Britain) https://www.youtube.com/watch?v=I5l45Rwk9ME
Oksana Grishchuk/Evgeniy Platov (Russia)
Video for all the above-mentioned competitors (NBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=EKgryUVsTd4
Video for all the above-mentioned competitors in Ladies Short Program (NBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=oBTRhisYjHU
Video for all the above-mentioned competitors in Ladies Short Program and Free Skate (NBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=ENSbQr4oTNw
Original Dance
Jayne Torvill/Christopher Dean (Great Britain)
Ladies Short Program
Katarina Witt (Germany)
Surya Bonaly (France)
Free Dance
Anjelika Krylova / Vladimir Fedorov (Russia)
Maia Usova/Alexander Zhulin (Russia)
Sophie Moniotte / Pascal Lavanchy (France)
Jayne Torvill/Christopher Dean (Great Britain)
Oksana Grishchuk/Evgeniy Platov (Russia)
Susanna Rahkamo / Petri Kokko (Finland)
Video for all the above-mentioned competitors (BBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=_8c79LMm90s
Ladies Free Skate
Surya Bonaly (France) vs Oksana Bayul (Ukraine)
https://www.youtube.com/watch?v=k5mWwwM4YKU
Exhibition
1994 European Figure Skating Championships Exhibition (CBC TV version)
Maia Usova/Alexander Zhulin (Russia)
https://www.youtube.com/watch?v=Isc0vYlbSqk (Cyprus Greek commentary)
Oksana Grishchuk/Evgeniy Platov (Russia)
https://www.youtube.com/watch?v=TyLqIfPQYoM (Cyprus Greek commentary)
Jayne Torvill/Christopher Dean (Great Britain)
https://www.youtube.com/watch?v=002s84OuFqs (Cyprus Greek commentary)
Last edited: