2001 Four Continents Championships
Salt Lake City, USA - Delta Center
7.2.2001 - 10.2.2001
Event Home Page
http://www.icecalc.org/events/fc2001/results/index.htmhttp://www.icecalc.org/events/fc2001/results/index.htm
Day 1
Ice Dancing 1[SUP]st[/SUP] Compulsory Dance
Ice Dancing 2[SUP]nd[/SUP] Compulsory Dance
Pairs Short Program
1 Natalia PONOMAREVA / Evgeni SVIRIDOV UZB
2 Anabelle LANGLOIS / Patrice ARCHETTO CAN
3 Xue SHEN / Hongbo ZHAO CHN
4 Yuko KAWAGUCHI / Alexander MARKUNTSOV JPN
5 Jamie SALE / David PELLETIER CAN
6 Qing PANG / Jian TONG CHN
7 Tiffany SCOTT / Philip DULEBOHN USA
8 Marina AGANINA / Artem KNYAZEV UZB
9 Danielle HARTSELL / Steve HARTSELL USA
10 Kyoko INA / John ZIMMERMAN USA
11 Kristy SARGEANT-WIRTZ / Kris WIRTZ CAN
Men Short Program
1 Jayson DENOMMEE CAN
2 Takeshi HONDA JPN
3 Anthony LIU AUS
4 Vladimir BELOMOIN UZB
5 Chengjiang LI CHN
6 Emanuel SANDHU CAN
7 Matthew SAVOIE USA
8 Yunfei LI CHN
9 Min ZHANG CHN
10 Bradley SANTER AUS
11 Roman SKORNIAKOV UZB
12 Mauricio MEDELLIN MEX
13 Juri LITVINOV KAZ
14 Ricky COCKERILL NZL
15 Kyu-Hyun LEE KOR
16 Michael WEISS USA
17 Manuel SEGURA MEX
18 Ben FERREIRA CAN
19 Yosuke TAKEUCHI JPN
20 Simon THODE NZL
21 Yamato TAMURA JPN
22 Todd ELDREDGE USA
Salt Lake City, USA - Delta Center
7.2.2001 - 10.2.2001
Event Home Page
http://www.icecalc.org/events/fc2001/results/index.htmhttp://www.icecalc.org/events/fc2001/results/index.htm
Day 1
Ice Dancing 1[SUP]st[/SUP] Compulsory Dance
Ice Dancing 2[SUP]nd[/SUP] Compulsory Dance
Pairs Short Program
1 Natalia PONOMAREVA / Evgeni SVIRIDOV UZB
2 Anabelle LANGLOIS / Patrice ARCHETTO CAN
3 Xue SHEN / Hongbo ZHAO CHN
4 Yuko KAWAGUCHI / Alexander MARKUNTSOV JPN
5 Jamie SALE / David PELLETIER CAN
6 Qing PANG / Jian TONG CHN
7 Tiffany SCOTT / Philip DULEBOHN USA
8 Marina AGANINA / Artem KNYAZEV UZB
9 Danielle HARTSELL / Steve HARTSELL USA
10 Kyoko INA / John ZIMMERMAN USA
11 Kristy SARGEANT-WIRTZ / Kris WIRTZ CAN
Men Short Program
1 Jayson DENOMMEE CAN
2 Takeshi HONDA JPN
3 Anthony LIU AUS
4 Vladimir BELOMOIN UZB
5 Chengjiang LI CHN
6 Emanuel SANDHU CAN
7 Matthew SAVOIE USA
8 Yunfei LI CHN
9 Min ZHANG CHN
10 Bradley SANTER AUS
11 Roman SKORNIAKOV UZB
12 Mauricio MEDELLIN MEX
13 Juri LITVINOV KAZ
14 Ricky COCKERILL NZL
15 Kyu-Hyun LEE KOR
16 Michael WEISS USA
17 Manuel SEGURA MEX
18 Ben FERREIRA CAN
19 Yosuke TAKEUCHI JPN
20 Simon THODE NZL
21 Yamato TAMURA JPN
22 Todd ELDREDGE USA