Latvian National Figure Skating Championships (Latvijas Čempionāts Daiļslidošanā)
December 12-13
Volvo Ice Hall
Riga, Latvia
Announcement (in Latvian): http://www.skatelatvia.lv/wp-content/uploads/2015/11/LČ-2015-nolikums-I1.docx
Live stream: No information that there will be one, but video of each performer is usually uploaded a day after by this account (which is most likely the Latvian Skating Association's account) - https://m.youtube.com/channel/UCz3ktNpKlQTJ4hvopavCHJQ
Schedule: http://www.skatelatvia.lv/wp-content/uploads/2015/11/Programma-LČ-2015.docx
Entries/Results page: http://slidas.sauc.lv/proto/2015.12.lch/
Should be an exciting year for Latvia with Deniss Vasiljevs, Angelina Kuchvalska and Diana Nikitina! Can't wait to see their performances and I'm also curious to see Lukas Kaugars in his first year representing Latvia, as well as the comeback of former Latvian Champion Alina Fjodorova! And let's not forget that Latvia has 2 spots for ladies at the European Championships, 2 spots for ladies and men at the Junior World Championships!
This will certainly be an interesting competition!
Entries (in Latvian): http://www.skatelatvia.lv/wp-content/uploads/2015/11/dalibnieku-saraksts-15-0-34.pdf
Senior Men:
Deniss Vasiļjevs
Gļebs Basins
Lukas Kaugars
Senior Ladies:
Alīna Fjodorova
Angelina Kučvaļska
Junior Men:
Daniels Roščiks
Junior Ladies:
Diāna Ņikitina
Nikola Mažgāne
Andželika Kļujeva
Darja Šatibelko
Vlada Ļaha
Elizabete Jubkāne
Viktorija Šitova
Alise Kovaļevska
Aleksandra Butko
Advanced Novice Men:
Kims Georgs Pavlovs
Advanced Novice Ladies:
Poļina Andrejeva
Olga Didenko
Diāna Kurbaha
Alīna Savicka
Katarina Medvedeva
Valērija Petrova
Elīza Lote Lapaine
Marta Krista Zītare
Kristiāna Kroņkalne
Anastasija Pavloviča
Alīna Urušadze
Keita Maizīte
Anete Lāce
Alise Krūze
Lana Ribņikova
Aleksandra Šļahova
Elīna Rancāne
Ksenija Bojkova
Aļina Ustinova
Anastasija Korsakova
Basic Novice Boys:
Jurijs Zinovjevs
Dmitrijs Druzs
Georgijs Larionovs
Antons Trofimovs
Kirils Korkačs
Aleksejs Mazaļevskis
Basic Novice Girls:
Arina Somova
Jana Antonova
Šarlote Jēkabsone
Marija Djomina
Arita Siliņa
Aleksandra Horta
Anastasija Konga
Terēze Smiltniece
Laura Dūviņa
Elīna Smoļakova
Darja Stanko
Patrīcija Rulle
Patrīcija Ūdre
Elizabete Pentjuša
Margarita Koļjuškina
Beatrise Zorišča
Marija Boļševa
Luīze Priedoliņa
Alisa Zaļešina
Ļubova Vaitkeviča
Kristiāna Viktorija Ivdre
Emīlija Ostaševska
Anna Bujanova
Žasmina Jefremenko
Jūlija Laura Zaiceva
Ksenija Heimane
And, of course, our synchronized skating team!
December 12-13
Volvo Ice Hall
Riga, Latvia
Announcement (in Latvian): http://www.skatelatvia.lv/wp-content/uploads/2015/11/LČ-2015-nolikums-I1.docx
Live stream: No information that there will be one, but video of each performer is usually uploaded a day after by this account (which is most likely the Latvian Skating Association's account) - https://m.youtube.com/channel/UCz3ktNpKlQTJ4hvopavCHJQ
Schedule: http://www.skatelatvia.lv/wp-content/uploads/2015/11/Programma-LČ-2015.docx
Entries/Results page: http://slidas.sauc.lv/proto/2015.12.lch/
Should be an exciting year for Latvia with Deniss Vasiljevs, Angelina Kuchvalska and Diana Nikitina! Can't wait to see their performances and I'm also curious to see Lukas Kaugars in his first year representing Latvia, as well as the comeback of former Latvian Champion Alina Fjodorova! And let's not forget that Latvia has 2 spots for ladies at the European Championships, 2 spots for ladies and men at the Junior World Championships!
This will certainly be an interesting competition!
Entries (in Latvian): http://www.skatelatvia.lv/wp-content/uploads/2015/11/dalibnieku-saraksts-15-0-34.pdf
Senior Men:
Deniss Vasiļjevs
Gļebs Basins
Lukas Kaugars
Senior Ladies:
Alīna Fjodorova
Angelina Kučvaļska
Junior Men:
Daniels Roščiks
Junior Ladies:
Diāna Ņikitina
Nikola Mažgāne
Andželika Kļujeva
Darja Šatibelko
Vlada Ļaha
Elizabete Jubkāne
Viktorija Šitova
Alise Kovaļevska
Aleksandra Butko
Advanced Novice Men:
Kims Georgs Pavlovs
Advanced Novice Ladies:
Poļina Andrejeva
Olga Didenko
Diāna Kurbaha
Alīna Savicka
Katarina Medvedeva
Valērija Petrova
Elīza Lote Lapaine
Marta Krista Zītare
Kristiāna Kroņkalne
Anastasija Pavloviča
Alīna Urušadze
Keita Maizīte
Anete Lāce
Alise Krūze
Lana Ribņikova
Aleksandra Šļahova
Elīna Rancāne
Ksenija Bojkova
Aļina Ustinova
Anastasija Korsakova
Basic Novice Boys:
Jurijs Zinovjevs
Dmitrijs Druzs
Georgijs Larionovs
Antons Trofimovs
Kirils Korkačs
Aleksejs Mazaļevskis
Basic Novice Girls:
Arina Somova
Jana Antonova
Šarlote Jēkabsone
Marija Djomina
Arita Siliņa
Aleksandra Horta
Anastasija Konga
Terēze Smiltniece
Laura Dūviņa
Elīna Smoļakova
Darja Stanko
Patrīcija Rulle
Patrīcija Ūdre
Elizabete Pentjuša
Margarita Koļjuškina
Beatrise Zorišča
Marija Boļševa
Luīze Priedoliņa
Alisa Zaļešina
Ļubova Vaitkeviča
Kristiāna Viktorija Ivdre
Emīlija Ostaševska
Anna Bujanova
Žasmina Jefremenko
Jūlija Laura Zaiceva
Ksenija Heimane
And, of course, our synchronized skating team!
Last edited: