Here is the thread where you can make your predictions for the American Championships.
Entries / Results Page:
https://ijs.usfigureskating.org/leaderboard/results/2021/27989/index.asp
The competitions start on Thursday 14th January 2021 at 14:58 PST (22:58 GMT / 23:58 CET) with the Pairs Short.
So, the target time to get your predictions in is 1 hour before that, i.e. 13:58 PST (21:58 GMT / 22:58 CET).
If you need any help working out what time this is where you are, here is the Time Converter that Mrs. P has been very kindly directing us to the past few years.
Please remember to read the rules for the Predictions Game:
https://www.goldenskate.com/forum/threads/87337/
Entries
Ladies:
Withdrew:
Men:
Withdrew:
Pairs:
Withdrew:
Dance:
Withdrew:
Let the fun begin!!!
CaroLiza_fan
Entries / Results Page:
https://ijs.usfigureskating.org/leaderboard/results/2021/27989/index.asp
The competitions start on Thursday 14th January 2021 at 14:58 PST (22:58 GMT / 23:58 CET) with the Pairs Short.
So, the target time to get your predictions in is 1 hour before that, i.e. 13:58 PST (21:58 GMT / 22:58 CET).
If you need any help working out what time this is where you are, here is the Time Converter that Mrs. P has been very kindly directing us to the past few years.
Please remember to read the rules for the Predictions Game:
https://www.goldenskate.com/forum/threads/87337/
Entries
Ladies:
Start | Finish | StN. | Name | Club | Qualifying |
---|---|---|---|---|---|
| | | Warm-Up Group 1 | ||
| | 1 | Violeta USHAKOVA | The SC of New York, Inc. | |
| | 2 | Heidi MUNGER | Academy at Mitchell Johansson Method | |
| | 3 | Rena IKENISHI | The SC of New York, Inc. | |
| | 4 | Audrey SHIN | The SC of New York, Inc. | |
| | 5 | Finley HAWK | ISC of Indianapolis, Inc. | |
| | | Warm-Up Group 2 | ||
| | 6 | Emilia MURDOCK | The Skating Club of San Francisco, Inc | |
| | 7 | Mariah BELL | Rocky Mountain FSC | |
| | 8 | Pooja KALYAN | Ozark FSC | |
| | 9 | Hanna HARRELL | The Skating Club of Boston | |
| | 10 | Starr ANDREWS | Los Angeles FSC | |
| | 11 | Karen CHEN | Peninsula SC | |
| | | Warm-Up Group 3 | ||
| | 12 | Amber GLENN | Dallas FSC, Inc. | |
| | 13 | Alysa LIU | St. Moritz ISC, Inc. | |
| | 14 | Gabriella IZZO | Academy at Mitchell Johansson Method | |
| | 15 | Gracie GOLD | IceWorks SC | |
| | 16 | Lindsay THORNGREN | Ice House Of New Jersey FSC | |
| | 17 | Bradie TENNELL | Skokie Valley SC |
Withdrew:
No. | Name | Club | Qualifying | Reason |
---|---|---|---|---|
W/D | Paige RYDBERG | Broadmoor SC, Inc. | Positive COVID test. (Per Paige’s Instagram.) |
Men:
Start | Finish | StN. | Name | Club | Qualifying |
---|---|---|---|---|---|
12:20:30 | 12:28:00 | | Warm-Up Group 1 | ||
12:28:00 | 12:34:30 | 1 | Joonsoo KIM | Los Angeles FSC | |
12:34:30 | 12:41:00 | 2 | Jordan MOELLER | Northern Ice SC | |
12:41:00 | 12:47:30 | 3 | Eric SJOBERG | Los Angeles FSC | |
12:47:30 | 12:54:00 | 4 | Joseph KANG | University of Delaware FSC | |
12:54:00 | 13:00:30 | 5 | Mitchell FRIESS | St. Paul FSC, Inc | |
13:00:30 | 13:08:00 | | Warm-Up Group 2 | ||
13:08:00 | 13:14:30 | 6 | Yaroslav PANIOT | All Year FSC | |
13:14:30 | 13:21:00 | 7 | Vincent ZHOU | The Skating Club of San Francisco, Inc | |
13:21:00 | 13:27:30 | 8 | Maxim NAUMOV | The Skating Club of Boston | |
13:27:30 | 13:34:00 | 9 | Dinh TRAN | The Skating Club of San Francisco, Inc | |
13:34:00 | 13:40:30 | 10 | Jimmy MA | The Skating Club of Boston | |
13:40:30 | 13:47:00 | 11 | Alexei KRASNOZHON | The Skating Club of Boston | |
13:47:00 | 14:04:00 | | Ice Resurfacing | ||
14:04:00 | 14:11:30 | | Warm-Up Group 3 | ||
14:11:30 | 14:18:00 | 12 | Peter LIU | The SC of Wilmington, Inc | |
14:18:00 | 14:24:30 | 13 | Ryan DUNK | Baltimore FSC | |
14:24:30 | 14:31:00 | 14 | Tomoki HIWATASHI | DuPage FSC | |
14:31:00 | 14:37:30 | 15 | Nathan CHEN | Salt Lake Figure Skating | |
14:37:30 | 14:44:00 | 16 | Camden PULKINEN | Broadmoor SC, Inc. | |
14:44:00 | 14:50:30 | 17 | Jason BROWN | Skokie Valley FSC |
Withdrew:
No. | Name | Club | Qualifying | Reason |
---|---|---|---|---|
W/D | Andrew TORGASHEV | Broadmoor SC, Inc. | Injury. |
Mitchell FRIESS’ Rink Results Bio
Pairs:
Start | Finish | StN. | Name | Club | Qualifying |
---|---|---|---|---|---|
| | | Warm-Up Group 1 | ||
| | 1 | Katie MCBEATH / Nathan BARTHOLOMAY | Winterhurst FSC / Southwest Florida FSC | |
| | 2 | Emily CHAN / Spencer Akira HOWE | The Skating Club of Boston / The Skating Club of Boston | |
| | 3 | Alexa SCIMECA KNIERIM / Brandon FRAZIER | DuPage FSC / All Year FSC | |
| | | Warm-Up Group 2 | ||
| | 4 | Ashley CAIN-GRIBBLE / Timothy LEDUC | The SC of New York, Inc. / Los Angeles FSC | |
| | 5 | Evelyn Grace HANNS / Jim GARBUTT | Broadmoor SC, Inc. / Champions' Edge SC | |
| | 6 | Jessica CALALANG / Brian JOHNSON | DuPage FSC / Detroit SC, Inc. | |
| | | Warm-Up Group 3 | ||
| | 7 | Olivia SERAFINI / Mervin TRAN | The SC of New York, Inc. / The SC of New York, Inc. | |
| | 8 | Audrey LU / Misha MITROFANOV | The Skating Club of Boston / The Skating Club of Boston | |
| | 9 | Laiken LOCKLEY / Keenan PROCHNOW | Du Page FSC / Du Page FSC |
Withdrew:
No. | Name | Club | Qualifying | Reason |
---|---|---|---|---|
W/D | Sarah BURDEN / Matthew ROUNIS | Broadmoor SC, Inc. / Broadmoor SC, Inc. | They were exposed to someone at their training centre who tested positive for COVID-19. (They have tested negative). | |
W/D | Winter DEARDORFF / Mikhail JOHNSON | Broadmoor SC, Inc. / Northern Kentucky SC | They were exposed to someone at their training centre who tested positive for COVID-19. (They have tested negative). | |
W/D | Brynne MCISAAC / Mark SADUSKY | Los Angeles FSC / St. Moritz ISC, Inc. | They were exposed to someone at their training centre who tested positive for COVID-19. (They have tested negative). |
Here are the Bios I have used for partnerships that have changed partners since they last competed internationally:
Katie MCBEATH (Singles Bio)
Nathan BARTHOLOMAY (with Deanna STELLATO for USA)
Evelyn Grace HANNS (with Kristofer OGREN for USA)
Matthew ROUNIS (with Meiryla FINDLEY for USA)
Brynne MCISAAC (Singles Bio)
Jim GARBUTT’s Rink Results Bio
Sarah BURDEN’s Rink Results Bio
Mark SADUSKY’s Rink Results Bio
Katie MCBEATH (Singles Bio)
Nathan BARTHOLOMAY (with Deanna STELLATO for USA)
Evelyn Grace HANNS (with Kristofer OGREN for USA)
Matthew ROUNIS (with Meiryla FINDLEY for USA)
Brynne MCISAAC (Singles Bio)
Jim GARBUTT’s Rink Results Bio
Sarah BURDEN’s Rink Results Bio
Mark SADUSKY’s Rink Results Bio
Dance:
Start | Finish | StN. | Name | Club | Qualifying |
---|---|---|---|---|---|
| | | Warm-Up Group 1 | ||
| | 1 | Hilary ASHER / Ryan O’DONNELL | Skokie Valley SC / The SC of Houston | |
| | 2 | Cara MURPHY / Joshua LEVITT | Arctic FSC / Pittsburgh FSC, Inc. | |
| | 3 | Eva PATE / Logan BYE | The Strongsville SC/ The SC of New York, Inc. | |
| | | Warm-Up Group 2 | ||
| | 4 | Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE | Lansing SC / Lansing SC | |
| | 5 | Lorraine MCNAMARA / Anton SPIRIDONOV | Peninsula SC / ION Figure Skating Club | |
| | 6 | Livvy SHILLING / Alexander PETROV | Columbus FSC / Hershey FSC | |
| | 7 | Breelie TAYLOR / Tyler VOLLMER | Atlanta FSC / Los Angeles FSC | |
| | | Warm-Up Group 3 | ||
| | 8 | Kaitlin HAWAYEK / Jean-Luc BAKER | Detroit SC / Seattle SC | |
| | 9 | Caroline GREEN / Michael PARSONS | Pavillion SC of Cleveland Heights / Washington FSC | |
| | 10 | Molly CESANEK / Yehor YEHOROV | ION Figure Skating Club / Peninsula SC | |
| | 11 | Madison CHOCK / Evan BATES | All Year FSC / Ann Arbor FSC |
Withdrew:
No. | Name | Club | Qualifying | Reason |
---|---|---|---|---|
W/D | Adrienne CARHART / Ivan GURIANOV | The SC of New York, Inc. / Individual Member | They have split. | |
W/D | Christina CARREIRA / Anthony PONOMARENKO | The SC of New York, Inc. / The Skating Club of San Francisco, Inc | They were in direct contact with someone at their training centre who tested positive for COVID-19. (CARREIRA / PONOMARENKO have tested negative). (Per Christina’s Instagram). |
Here are the Bios I have used for partnerships that have changed partners since they last competed internationally:
Hilary Elizabeth ASHER (with Luthra NISHCHAY for IND)
Olivia Josephine SHILLING (Singles Bio)
Alexander PETROV (with Alina EFIMOVA for USA)
Ivan GURIANOV (with Lisa COULAUD for FRA)
Ryan O’DONNELL’s Rink Results Bio
Cara MURPHY’s Rink Results Bio
Joshua LEVITT’s Rink Results Bio
Breelie TAYLOR’s Rink Results Bio
Tyler VOLLMER’s Rink Results Bio
Adrienne CARHART’s Rink Results Bio
Hilary Elizabeth ASHER (with Luthra NISHCHAY for IND)
Olivia Josephine SHILLING (Singles Bio)
Alexander PETROV (with Alina EFIMOVA for USA)
Ivan GURIANOV (with Lisa COULAUD for FRA)
Ryan O’DONNELL’s Rink Results Bio
Cara MURPHY’s Rink Results Bio
Joshua LEVITT’s Rink Results Bio
Breelie TAYLOR’s Rink Results Bio
Tyler VOLLMER’s Rink Results Bio
Adrienne CARHART’s Rink Results Bio
Let the fun begin!!!
CaroLiza_fan
Last edited: