Here is the thread where you can make your predictions for the Junior World Championships.
Entries/Results Page:
http://www.isuresults.com/results/season1516/wjc2016/
The competitions start on 16[SUP]th[/SUP] March 2016 at 11:00 CET (10:00 GMT) with the Men’s Short.
So, the target time to get your predictions in is 1 hour before that, i.e. 10:00 CET (09:00 GMT)
But, we will be accepting predictions for each category right up to the start of that category's Short Programme.
If you need any help working out what time this is where you are, here is the Time Converter that Mrs. P has been very kindly directing us to the past couple of years.
Entries
Ladies:
Men:
Pairs:
Dance:
Let the fun begin!!!
CaroLiza_fan
Entries/Results Page:
http://www.isuresults.com/results/season1516/wjc2016/
The competitions start on 16[SUP]th[/SUP] March 2016 at 11:00 CET (10:00 GMT) with the Men’s Short.
So, the target time to get your predictions in is 1 hour before that, i.e. 10:00 CET (09:00 GMT)
But, we will be accepting predictions for each category right up to the start of that category's Short Programme.
If you need any help working out what time this is where you are, here is the Time Converter that Mrs. P has been very kindly directing us to the past couple of years.
Entries
Ladies:
Men:
StN. | Name | Nation |
Warm-Up Group 1 | ||
1 | Kazuki TOMONO | JPN |
2 | Roman SAVOSIN | RUS |
3 | Glebs BASINS | LAT |
4 | Mate BOROCZ | HUN |
5 | Hector ALONSO SERRANO | ESP |
Warm-Up Group 2 | ||
6 | Mark GORODNITSKY | ISR |
7 | Josh BROWN | GBR |
8 | James MIN | AUS |
9 | Basar OKTAR | TUR |
10 | Kai Xiang CHEW | MAS |
Warm-Up Group 3 | ||
11 | Jun Hwan CHA | KOR |
12 | Daniyar ADYLOV | KAZ |
13 | Aleksandr SELEVKO | EST |
14 | Luc MAIERHOFER | AUT |
15 | Catalin DIMITRESCU | GER |
Warm-Up Group 4 | ||
16 | Yakau ZENKO | BLR |
17 | Irakli MAYSURADZE | GEO |
18 | Nicholas VRDOLJAK | CRO |
19 | Jakub KRSNAK | SVK |
20 | Roman GALAY | FIN |
21 | Daichi MIYATA | |
Warm-Up Group 5 | ||
22 | Nicola TODESCHINI | SUI |
23 | Tangxu LI | CHN |
24 | Tomoki HIWATASHI | USA |
25 | Shu NAKAMURA | JPN |
26 | Jiri BELOHRADSKY | CZE |
27 | Se Jong BYUN | KOR |
Warm-Up Group 6 | ||
28 | Vincent ZHOU | USA |
29 | Kevin AYMOZ | FRA |
30 | Nicolas NADEAU | CAN |
31 | Chih-I TSAO | TPE |
32 | Yaroslav PANIOT | UKR |
33 | Sondre ODDVOLL BOE | NOR |
Warm-Up Group 7 | ||
34 | Daniel SAMOHIN | ISR |
35 | Alexander SAMARIN | RUS |
36 | Deniss VASILJEVS | LAT |
37 | He ZHANG | CHN |
38 | Dmitri ALIEV | RUS |
39 | Matteo RIZZO | ITA |
Pairs:
StN. | Name | Nation |
Warm-Up Group 1 | ||
1 | Yumeng GAO / Bowen LI | CHN |
2 | Ekaterina KHOKHLOVA / Abish BAYTKANOV | KAZ |
3 | Hope MCLEAN / Trennt MICHAUD | CAN |
Warm-Up Group 2 | ||
4 | Justine BRASSEUR / Mathieu OSTIGUY | CAN |
5 | Chloe CURTIN / Steven ADCOCK | GBR |
6 | Joy WEINBERG / Maximiliano FERNANDEZ | USA |
7 | Anastasia MISHINA / Vladislav MIRZOEV | RUS |
Warm-Up Group 3 | ||
8 | Renata OGANESIAN / Mark BARDEI | UKR |
9 | Ekaterina BORISOVA / Dmitry SOPOT | RUS |
10 | Bryn HOFFMAN / Bryce CHUDAK | CAN |
11 | Lindsay WEINSTEIN / Jacob SIMON | USA |
Warm-Up Group 4 | ||
12 | Anastasia GUBANOVA / Alexei SINTSOV | RUS |
13 | Anna DUSKOVA / Martin BIDAR | CZE |
14 | Bianca MANACORDA / Niccolo MACII | ITA |
15 | Chelsea LIU / Brian JOHNSON | USA |
Dance:
EDIT (14[SUP]th[/SUP] March 2016): The Entries / Results Page has now come online, so I have added the link, and replaced the links to the Provisional Entry Lists with tables containing the Final Entry Lists.
EDIT (15[SUP]th[/SUP] March 2016): Replaced the Entry Lists for Pairs and Men with their SP Starting orders. Ladies and Ice Dance will follow after they are announced.
EDIT (16[SUP]th[/SUP] March 2016): Replaced the Entry List for Ice Dance with it's SD Starting order.
EDIT (18[SUP]th[/SUP] March 2016): Replaced the Entry List for Ladies with it's SP Starting order.
Let the fun begin!!!
CaroLiza_fan
Last edited: