Here is the thread where you can make your predictions for the Four Continents Championships.
Entries/Results Page:
http://www.isuresults.com/results/season1516/fc2016
Please Note: The Four Continents Championships start on 18[SUP]th[/SUP] February 2016, so there is only one day in between the end of the individual competitions at the Youth Olympics and the start of the Four Continents. Also, the team competitions at the Youth Olympics are held during the Four Continents.
The competitions start on 18[SUP]th[/SUP] January 2016 at 12:45 CST (04:45 GMT) with the Short Dance.
So, the target time to get your predictions in is 1 hour before that, i.e. 11:45 CST (03:45 GMT)
But, we will be accepting predictions for each category right up to the start of that category's Short Programme.
If you need any help working out what time this is where you are, here is the Time Converter that Mrs. P has been very kindly directing us to the past couple of years.
Entries
Ladies:
Men:
Pairs:
Dance:
Let the fun begin!!!
CaroLiza_fan
Entries/Results Page:
http://www.isuresults.com/results/season1516/fc2016
Please Note: The Four Continents Championships start on 18[SUP]th[/SUP] February 2016, so there is only one day in between the end of the individual competitions at the Youth Olympics and the start of the Four Continents. Also, the team competitions at the Youth Olympics are held during the Four Continents.
The competitions start on 18[SUP]th[/SUP] January 2016 at 12:45 CST (04:45 GMT) with the Short Dance.
So, the target time to get your predictions in is 1 hour before that, i.e. 11:45 CST (03:45 GMT)
But, we will be accepting predictions for each category right up to the start of that category's Short Programme.
If you need any help working out what time this is where you are, here is the Time Converter that Mrs. P has been very kindly directing us to the past couple of years.
Entries
Ladies:
StN. | Name | Nation |
| Warm-Up Group 1 | |
1 | Thita LAMSAM | THA |
2 | Katie PASFIELD | AUS |
3 | Lu ZHENG | CHN |
4 | Maisy Hiu Ching MA | HKG |
5 | Amy LIN | TPE |
| Warm-Up Group 2 | |
6 | Michaela DU TOIT | RSA |
7 | Ziquan ZHAO | CHN |
8 | Kailani CRAINE | AUS |
9 | Kaetlyn OSMOND | CAN |
10 | Na Hyun KIM | KOR |
| Warm-Up Group 3 | |
11 | Veronik MALLET | CAN |
12 | Brooklee HAN | AUS |
13 | Karen CHEN | USA |
14 | Da Bin CHOI | KOR |
15 | So Youn PARK | KOR |
16 | Zijun LI | CHN |
| Warm-Up Group 4 | |
17 | Rika HONGO | JPN |
18 | Gracie GOLD | USA |
19 | Satoko MIYAHARA | JPN |
20 | Kanako MURAKAMI | JPN |
21 | Mirai NAGASU | USA |
22 | Alaine CHARTRAND | CAN |
Men:
No. | Name | Nation |
1 | Denis MARGALIK | ARG |
2 | Andrew DODDS | AUS |
3 | Brendan KERRY | AUS |
4 | Patrick CHAN | CAN |
5 | Liam FIRUS | CAN |
6 | Kevin REYNOLDS | CAN |
7 | Boyang JIN | CHN |
8 | Nan SONG | CHN |
9 | Han YAN | CHN |
10 | Chih-I TSAO | TPE |
11 | Leslie IP | HKG |
12 | Harry Hau Yin LEE | HKG |
13 | Takahito MURA | JPN |
14 | Keiji TANAKA | JPN |
15 | Shoma UNO | JPN |
16 | Julian Zhi Jie YEE | MAS |
17 | Michael Christian MARTINEZ | PHI |
18 | Se Jong BYUN | KOR |
19 | Jin Seo KIM | KOR |
20 | June Hyoung LEE | KOR |
21 | Max AARON | USA |
22 | Grant HOCHSTEIN | USA |
23 | Ross MINER | USA |
Pairs:
StN. | Name | Nation |
| Warm-Up Group 1 | |
1 | Sumire SUTO / Francis BOUDREAU AUDET | JPN |
2 | Marissa CASTELLI / Mervin TRAN | USA |
3 | Tae Ok RYOM / Ju Sik KIM | PRK |
| Warm-Up Group 2 | |
4 | Lubov ILIUSHECHKINA / Dylan MOSCOVITCH | CAN |
5 | Vanessa GRENIER / Maxime DESCHAMPS | CAN |
6 | Tarah KAYNE / Daniel O SHEA | USA |
| Warm-Up Group 3 | |
7 | Alexa SCIMECA / Chris KNIERIM | USA |
8 | Wenjing SUI / Cong HAN | CHN |
9 | Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD | CAN |
10 | Xiaoyu YU / Yang JIN | CHN |
Dance:
StN. | Name | Nation |
| Warm-Up Group 1 | |
1 | Matilda FRIEND / William BADAOUI | AUS |
2 | Yiyi ZHANG / Nan WU | CHN |
3 | Anastasia KHROMOVA / Daryn ZHUNUSSOV | KAZ |
4 | Xibei LI / Guangyao XIANG | CHN |
| Warm-Up Group 2 | |
5 | Ho Jung LEE / Richard Kang In KAM | KOR |
6 | Yura MIN / Alexander GAMELIN | KOR |
7 | Kana MURAMOTO / Chris REED | JPN |
8 | Elisabeth PARADIS / Francois-Xavier OUELLETTE | CAN |
| Warm-Up Group 3 | |
9 | Emi HIRAI / Marien DE LA ASUNCION | JPN |
10 | Rebeka KIM / Kirill MINOV | KOR |
11 | Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE | USA |
12 | Shiyue WANG / Xinyu LIU | CHN |
| Warm-Up Group 4 | |
13 | Madison CHOCK / Evan BATES | USA |
14 | Piper GILLES / Paul POIRIER | CAN |
15 | Maia SHIBUTANI / Alex SHIBUTANI | USA |
16 | Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE | CAN |
EDIT (17[SUP]th[/SUP] February 2016): The Entries / Results Page is finally up, so I have added the link and pasted in the SP Start Order tables for the Ladies, Pairs and Ice Dance. The start order for the Men's SP has not been announced yet, so they just have the table containing the Final Entry List.
Let the fun begin!!!
CaroLiza_fan
Last edited: