Date: 2.24-2.26
Venue: Uijeongbu skating rink
This decides the entries for the World Championships (2 spots for ladies, 1 spot for men), and it's also part of the criteria for deciding National Team members, both main and reserve.
All times listed are in KST, +9 UTC.
Time Schedule
2/24
9:00-9:21 Junior Men SP
9:21-9:52 Junior Ladies SP G1
9:52-10:07 Ice resurfacing
10:07-10:38 Junior Ladies SP G2
10:38-11:09 Junior Ladies SP G3
11:09-11:24 Ice resurfacing
11:24-11:55 Junior Ladies SP G4
11:55-12:26 Junior Ladies SP G5
12:26-12:41 Ice resurfacing
12:41-13:17 Junior Ladies SP G6
2/25
11:25-11:56 Senior Ladies SP G1
11:56-12:11 Ice resurfacing
12:11-12:42 Senior Ladies SP G2
12:42-13:13 Senior Ladies SP G3
13:13-13:28 Ice resurfacing
13:28-14:04 Senior Ladies SP G4
14:04-14:40 Senior Ladies SP G5
14:40-14:55 Ice resurfacing
14:55-15:26 Senior Men SP G1
15:26-15:57 Senior Men SP G2
15:57-16:12 Ice resurfacing
16:12-16:36 Junior Men FS
16:36-17:18 Junior Ladies FS G1
17:18-17-33 Ice resurfacing
17:33-18:15 Junior Ladies FS G2
18:15-18:57 Junior Ladies FS G3
18:57-19:12 Ice resurfacing
19:12-19:54 Junior Ladies FS G4
2/26
12:45-13:29 Senior Ladies FS G1
13:29-14:13 Senior Ladies FS G2
14:13-14:28 Ice resurfacing
14:28-15:12 Senior Ladies FS G3
15:12-15:56 Senior Ladies FS G4
15:56-16:11 Ice resurfacing
16:11-16:55 Senior Men FS G1
16:55-17:39 Senior Men FS G2
Starting Orders
Senior Men
G1
1 Lee Jaekeun
2 Kim Hyungyeom
3 Lee Donghyuk WD
4 Jeong Deokhoon
5 Park Geonwoo
G2
6 Lee Sihyeong
7 Kim Hangil
8 Kyeong Jaeseok
9 Cha Younghyun
10 Cha Junhwan
Senior Ladies
G1
1 Jeon Subeen
2 Moon Boin
3 Choi Hyunsoo
4 Hwang Chaebin
5 Kim Chaeyeon
G2
6 Lee Eunseo WD
7 Park Yeonjeong
8 Kang Jooha
9 Jung Yean
10 Seo Yeeun
G3
11 Kang Eunsoo
12 Noh Chaeeun
13 Yook Jungmin
14 Lee Hyunsoo
15 Kim Seoyoung
G4
16 Mo Jiwon
17 Wi Seoyoung
18 Yun Ahsun
19 To Jihun
20 Lee Siwon
21 Kim Minchae
G5
22 Lee Haein
23 Ji Seoyeon
24 Kim Yelim
25 You Young
26 Kim Haneul
27 Lim Eunsoo
Junior Men
1 Kim Yesung
2 Park Hyeonseo
3 Lee Junhyuk
Junior Ladies
G1
1 Jeon Yeonsoo
2 Son Gain WD
3 Cha Jeongin
4 Lee Yeonwoo
5 Faith Shim Dallao
G2
6 Jeong Subin
7 Hwang Jiyoung
8 Lee Sebin
9 Cho Yubin
10 Cho Hayeon
G3
11 Choi Jian
12 Lim Jiyoon
13 Lim Chaeryeong
14 Yeon Chaejoo
15 Shin Jia
G4
16 Oh Dayeon
17 Han Heesue
18 Lee Haena
19 Yeon Chaeyi
20 Shin Yoonjin
G5
21 Kim Gyuri
22 Kwon Yeeun
23 Jeong Minji
24 Kang Yeonwoo
25 Baek Kumgyung
G6
26 Kim Sohee
27 Kim Hyeseo
28 Lee Yerin
29 Song Siwoo
30 Shim Soi
31 Jeon Seoyoung
Venue: Uijeongbu skating rink
This decides the entries for the World Championships (2 spots for ladies, 1 spot for men), and it's also part of the criteria for deciding National Team members, both main and reserve.
All times listed are in KST, +9 UTC.
Time Schedule
2/24
9:00-9:21 Junior Men SP
9:21-9:52 Junior Ladies SP G1
9:52-10:07 Ice resurfacing
10:07-10:38 Junior Ladies SP G2
10:38-11:09 Junior Ladies SP G3
11:09-11:24 Ice resurfacing
11:24-11:55 Junior Ladies SP G4
11:55-12:26 Junior Ladies SP G5
12:26-12:41 Ice resurfacing
12:41-13:17 Junior Ladies SP G6
2/25
11:25-11:56 Senior Ladies SP G1
11:56-12:11 Ice resurfacing
12:11-12:42 Senior Ladies SP G2
12:42-13:13 Senior Ladies SP G3
13:13-13:28 Ice resurfacing
13:28-14:04 Senior Ladies SP G4
14:04-14:40 Senior Ladies SP G5
14:40-14:55 Ice resurfacing
14:55-15:26 Senior Men SP G1
15:26-15:57 Senior Men SP G2
15:57-16:12 Ice resurfacing
16:12-16:36 Junior Men FS
16:36-17:18 Junior Ladies FS G1
17:18-17-33 Ice resurfacing
17:33-18:15 Junior Ladies FS G2
18:15-18:57 Junior Ladies FS G3
18:57-19:12 Ice resurfacing
19:12-19:54 Junior Ladies FS G4
2/26
12:45-13:29 Senior Ladies FS G1
13:29-14:13 Senior Ladies FS G2
14:13-14:28 Ice resurfacing
14:28-15:12 Senior Ladies FS G3
15:12-15:56 Senior Ladies FS G4
15:56-16:11 Ice resurfacing
16:11-16:55 Senior Men FS G1
16:55-17:39 Senior Men FS G2
Starting Orders
Senior Men
G1
1 Lee Jaekeun
2 Kim Hyungyeom
4 Jeong Deokhoon
5 Park Geonwoo
G2
6 Lee Sihyeong
7 Kim Hangil
8 Kyeong Jaeseok
9 Cha Younghyun
10 Cha Junhwan
Senior Ladies
G1
1 Jeon Subeen
2 Moon Boin
3 Choi Hyunsoo
4 Hwang Chaebin
5 Kim Chaeyeon
G2
7 Park Yeonjeong
8 Kang Jooha
9 Jung Yean
10 Seo Yeeun
G3
11 Kang Eunsoo
12 Noh Chaeeun
13 Yook Jungmin
14 Lee Hyunsoo
15 Kim Seoyoung
G4
16 Mo Jiwon
17 Wi Seoyoung
18 Yun Ahsun
19 To Jihun
20 Lee Siwon
21 Kim Minchae
G5
22 Lee Haein
23 Ji Seoyeon
24 Kim Yelim
25 You Young
26 Kim Haneul
27 Lim Eunsoo
Junior Men
1 Kim Yesung
2 Park Hyeonseo
3 Lee Junhyuk
Junior Ladies
G1
1 Jeon Yeonsoo
3 Cha Jeongin
4 Lee Yeonwoo
5 Faith Shim Dallao
G2
6 Jeong Subin
7 Hwang Jiyoung
8 Lee Sebin
9 Cho Yubin
10 Cho Hayeon
G3
11 Choi Jian
12 Lim Jiyoon
13 Lim Chaeryeong
14 Yeon Chaejoo
15 Shin Jia
G4
16 Oh Dayeon
17 Han Heesue
18 Lee Haena
19 Yeon Chaeyi
20 Shin Yoonjin
G5
21 Kim Gyuri
22 Kwon Yeeun
23 Jeong Minji
24 Kang Yeonwoo
25 Baek Kumgyung
G6
26 Kim Sohee
27 Kim Hyeseo
28 Lee Yerin
29 Song Siwoo
30 Shim Soi
31 Jeon Seoyoung