2008 ISU Four Continents Figure Skating Championships
Goyang City/KOR – Seongsa Ice Rink
11.02.2008 – 17.02.2008
Event Results
http://www.isuresults.com/results/fc2008/
Day 1
Ice Dancing Compulsory Dance - Yankee Polka
1 Cathy REED / Chris REED JPN
2 Danielle OBRIEN / Gregory MERRIMAN AUS
3 Allie HANN-MCCURDY / Michael CORENO CAN
4 Xintong HUANG / Xun ZHENG CHN
5 Jennifer WESTER / Daniil BARANTSEV USA
6 Jiameimei GUO / Fei MENG CHN
7 Maria BOROUNOV / Evgeni BOROUNOV AUS
8 Tessa VIRTUE / Scott MOIR CAN
9 Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE CAN
10 Kimberly NAVARRO / Brent BOMMENTRE USA
11 Sun Hye YU / Ramil SARKULOV UZB
12 Xiaoyang YU / Chen WANG CHN
13 Meryl DAVIS / Charlie WHITE USA
Pairs Short Program
1 Mylene BRODEUR / John MATTATALL CAN
2 Qing PANG / Jian TONG CHN
3 Tiffany VISE / Derek TRENT USA
4 Rena INOUE / John BALDWIN USA
5 Jiaqi LI / Jiankun XU CHN
6 Marina AGANINA / Dmitri ZOBNIN UZB
7 Brooke CASTILE / Benjamin OKOLSKI USA
8 Dan ZHANG / Hao ZHANG CHN
9 Jessica MILLER / Ian MORAM CAN
Men Short Program
1 Nicholas FERNANDEZ AUS
2 Justin PIETERSEN RSA
3 Robert MCNAMARA AUS
4 Abzal RAKIMGALIEV KAZ
5 Humberto CONTRERAS MEX
6 Ming XU CHN
7 Joel WATSON NZL
8 Tristan THODE NZL
9 Kevin ALVES BRA
10 Luis HERNANDEZ MEX
11 Kensuke NAKANIWA JPN
12 Vaughn CHIPEUR CAN
13 Jeffrey BUTTLE CAN
14 Takahiko KOZUKA JPN
15 Shawn SAWYER CAN
16 Evan LYSACEK USA
17 Chengjiang LI CHN
18 Stephen CARRIERE USA
19 Daisuke TAKAHASHI JPN
20 Jeremy ABBOTT USA
21 Jialiang WU CHN
Goyang City/KOR – Seongsa Ice Rink
11.02.2008 – 17.02.2008
Event Results
http://www.isuresults.com/results/fc2008/
Day 1
Ice Dancing Compulsory Dance - Yankee Polka
1 Cathy REED / Chris REED JPN
2 Danielle OBRIEN / Gregory MERRIMAN AUS
3 Allie HANN-MCCURDY / Michael CORENO CAN
4 Xintong HUANG / Xun ZHENG CHN
5 Jennifer WESTER / Daniil BARANTSEV USA
6 Jiameimei GUO / Fei MENG CHN
7 Maria BOROUNOV / Evgeni BOROUNOV AUS
8 Tessa VIRTUE / Scott MOIR CAN
9 Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE CAN
10 Kimberly NAVARRO / Brent BOMMENTRE USA
11 Sun Hye YU / Ramil SARKULOV UZB
12 Xiaoyang YU / Chen WANG CHN
13 Meryl DAVIS / Charlie WHITE USA
Pairs Short Program
1 Mylene BRODEUR / John MATTATALL CAN
2 Qing PANG / Jian TONG CHN
3 Tiffany VISE / Derek TRENT USA
4 Rena INOUE / John BALDWIN USA
5 Jiaqi LI / Jiankun XU CHN
6 Marina AGANINA / Dmitri ZOBNIN UZB
7 Brooke CASTILE / Benjamin OKOLSKI USA
8 Dan ZHANG / Hao ZHANG CHN
9 Jessica MILLER / Ian MORAM CAN
Men Short Program
1 Nicholas FERNANDEZ AUS
2 Justin PIETERSEN RSA
3 Robert MCNAMARA AUS
4 Abzal RAKIMGALIEV KAZ
5 Humberto CONTRERAS MEX
6 Ming XU CHN
7 Joel WATSON NZL
8 Tristan THODE NZL
9 Kevin ALVES BRA
10 Luis HERNANDEZ MEX
11 Kensuke NAKANIWA JPN
12 Vaughn CHIPEUR CAN
13 Jeffrey BUTTLE CAN
14 Takahiko KOZUKA JPN
15 Shawn SAWYER CAN
16 Evan LYSACEK USA
17 Chengjiang LI CHN
18 Stephen CARRIERE USA
19 Daisuke TAKAHASHI JPN
20 Jeremy ABBOTT USA
21 Jialiang WU CHN