Here is the thread where you can make your predictions for the World Championships.
Please note that since the World Championships are the most prestigious competition of the year, we are running revised rules for this round. For more information, please see the original post of the Rules thread.
Entries/Results Page:
http://www.isuresults.com/results/season1516/wc2016/
The competitions start on 30[SUP]th[/SUP] March 2016 at 10:45 EDT (15:45 BST / 14:45 GMT) with the Short Dance.
So, the target time to get your predictions in is 1 hour before that, i.e. 09:45 EDT (14:45 BST / 13:45 GMT)
But, we will be accepting predictions for each category right up to the start of that category's Short Programme.
If you need any help working out what time this is where you are, here is the Time Converter that Mrs. P has been very kindly directing us to the past couple of years.
Entries
The Entries/Results page is not up yet, so in the meantime here are the links to the provisional entry lists, i.e. the lists that include possible substitutes.
Ladies:
Men:
Pairs:
Dance:
EDIT (29[SUP]th[/SUP] March 2016): Replaced links to the Provisional Entry Lists with the Final Entry List tables.
EDIT (30[SUP]th[/SUP] March 2016): Replaced the Final Entry List tables with the SP Start Order tables for Men and Ice Dance.
EDIT (31[SUP]st[/SUP] March 2016): Replaced the Final Entry List table with the SP Start Order table for Ladies.
Let the fun begin!!!
CaroLiza_fan
Please note that since the World Championships are the most prestigious competition of the year, we are running revised rules for this round. For more information, please see the original post of the Rules thread.
Entries/Results Page:
http://www.isuresults.com/results/season1516/wc2016/
The competitions start on 30[SUP]th[/SUP] March 2016 at 10:45 EDT (15:45 BST / 14:45 GMT) with the Short Dance.
So, the target time to get your predictions in is 1 hour before that, i.e. 09:45 EDT (14:45 BST / 13:45 GMT)
But, we will be accepting predictions for each category right up to the start of that category's Short Programme.
If you need any help working out what time this is where you are, here is the Time Converter that Mrs. P has been very kindly directing us to the past couple of years.
Entries
The Entries/Results page is not up yet, so in the meantime here are the links to the provisional entry lists, i.e. the lists that include possible substitutes.
Ladies:
StN. | Name | Nation |
| Warm-Up Group 1 | |
1 | Kristen SPOURS | GBR |
2 | Da Bin CHOI | KOR |
3 | Laurine LECAVELIER | FRA |
4 | Yasmine Kimiko YAMADA | SUI |
5 | Ziquan ZHAO | CHN |
| Warm-Up Group 2 | |
6 | Mae Berenice MEITE | FRA |
7 | Kerstin FRANK | AUT |
8 | Anne Line GJERSEM | NOR |
9 | Viveca LINDFORS | FIN |
10 | Kailani CRAINE | AUS |
| Warm-Up Group 3 | |
11 | Aleksandra GOLOVKINA | LTU |
12 | Sonia LAFUENTE | ESP |
13 | Anna KHNYCHENKOVA | UKR |
14 | Nathalie WEINZIERL | GER |
15 | Ivett TOTH | HUN |
| Warm-Up Group 4 | |
16 | Eliska BREZINOVA | CZE |
17 | Amy LIN | TPE |
18 | Dasa GRM | SLO |
19 | Niki WORIES | NED |
20 | Zijun LI | CHN |
| Warm-Up Group 5 | |
21 | Anastasia GALUSTYAN | ARM |
22 | Alaine CHARTRAND | CAN |
23 | So Youn PARK | KOR |
24 | Nicole RAJICOVA | SVK |
25 | Elizabet TURSYNBAEVA | KAZ |
26 | Joshi HELGESSON | SWE |
| Warm-Up Group 6 | |
27 | Angelina KUCHVALSKA | LAT |
28 | Gabrielle DALEMAN | CAN |
29 | Mirai NAGASU | USA |
30 | Mao ASADA | JPN |
31 | Ashley WAGNER | USA |
32 | Roberta RODEGHIERO | ITA |
| Warm-Up Group 7 | |
33 | Evgenia MEDVEDEVA | RUS |
34 | Elena RADIONOVA | RUS |
35 | Rika HONGO | JPN |
36 | Satoko MIYAHARA | JPN |
37 | Gracie GOLD | USA |
38 | Anna POGORILAYA | RUS |
Men:
StN. | Name | Nation |
Warm-Up Group 1 | ||
1 | Ivan PAVLOV | UKR |
2 | Mikhail KOLYADA | RUS |
3 | Denis MARGALIK | ARG |
4 | Franz STREUBEL | GER |
5 | Grant HOCHSTEIN | USA |
6 | Slavik HAYRAPETYAN | ARM |
Warm-Up Group 2 | ||
7 | Jorik HENDRICKX | BEL |
8 | June Hyoung LEE | KOR |
9 | Phillip HARRIS | GBR |
10 | Javier RAYA | ESP |
11 | Julian Zhi Jie YEE | MAS |
12 | Deniss VASILJEVS | LAT |
Warm-Up Group 3 | ||
13 | Brendan KERRY | AUS |
14 | Chafik BESSEGHIER | FRA |
15 | Ivan RIGHINI | ITA |
16 | Alexei BYCHENKO | ISR |
17 | Michael Christian MARTINEZ | PHI |
18 | Han YAN | CHN |
Warm-Up Group 4 | ||
19 | Michal BREZINA | CZE |
20 | Misha GE | UZB |
21 | Nam NGUYEN | CAN |
22 | Adam RIPPON | USA |
23 | Boyang JIN | CHN |
24 | Max AARON | USA |
Warm-Up Group 5 | ||
25 | Shoma UNO | JPN |
26 | Javier FERNANDEZ | ESP |
27 | Denis TEN | KAZ |
28 | Patrick CHAN | CAN |
29 | Yuzuru HANYU | JPN |
30 | Maxim KOVTUN | RUS |
Pairs:
Dance:
EDIT (29[SUP]th[/SUP] March 2016): Replaced links to the Provisional Entry Lists with the Final Entry List tables.
EDIT (30[SUP]th[/SUP] March 2016): Replaced the Final Entry List tables with the SP Start Order tables for Men and Ice Dance.
EDIT (31[SUP]st[/SUP] March 2016): Replaced the Final Entry List table with the SP Start Order table for Ladies.
Let the fun begin!!!
CaroLiza_fan
Last edited: