Here is the thread where you can make your predictions for the Japanese Championships.
Entries / Results Page:
https://www.jsfresults.com/National/2020-2021/fs_e/nationals/
The competitions start on Friday 25th December 2020 at 12:30 JST (03:30 GMT / 04:30 CET) with the Men’s Short.
So, the target time to get your predictions in is 1 hour before that, i.e. 11:30 JST (02:30 GMT / 03:30 CET).
If you need any help working out what time this is where you are, here is the Time Converter that Mrs. P has been very kindly directing us to the past few years.
Please remember to read the rules for the Predictions Game:
https://www.goldenskate.com/forum/threads/87337/
Entries
Ladies:
Men:
Pairs:
No Pairs competition.
Dance:
Let the fun begin!!!
CaroLiza_fan
Entries / Results Page:
https://www.jsfresults.com/National/2020-2021/fs_e/nationals/
The competitions start on Friday 25th December 2020 at 12:30 JST (03:30 GMT / 04:30 CET) with the Men’s Short.
So, the target time to get your predictions in is 1 hour before that, i.e. 11:30 JST (02:30 GMT / 03:30 CET).
If you need any help working out what time this is where you are, here is the Time Converter that Mrs. P has been very kindly directing us to the past few years.
Please remember to read the rules for the Predictions Game:
https://www.goldenskate.com/forum/threads/87337/
Entries
Ladies:
Start | Finish | StN. | Name | 選手名 (Name) | 所属 (Club) | Club | Qualifying |
---|---|---|---|---|---|---|---|
17:07:30 | 17:13:35 | 1 | Yuhana YOKOI | 横 井 ゆは菜 | 中京大学 | Chukyo University | Western 7 |
17:13:35 | 17:19:40 | 2 | Ibuki SATOH | 佐 藤 伊 吹 | 明治大学 | Meiji University | Eastern 11 |
17:19:40 | 17:25:45 | 3 | Rika OYA | 大 矢 里 佳 | 明治大学 | Meiji University | Eastern 9 |
17:25:45 | 17:31:50 | 4 | Rika HONGO | 本 郷 理 華 | 中京大学 | Chukyo University | Western 9 |
17:31:50 | 17:37:55 | 5 | Honoka HIROTANI | 廣 谷 帆 香 | 岩手大学 | Iwate University | Eastern 7 |
17:37:55 | 17:44:00 | 6 | Riko TAKINO | 滝 野 莉 子 | 関西大学 | Kansai University | Western 11 |
17:44:00 | 17:59:00 | | Ice Resurfacing | ||||
17:59:00 | 18:06:00 | | Warm-Up Group 2 | ||||
18:06:30 | 18:12:35 | 7 | Natsu SUZUKI | 鈴 木 な つ | Mエイトクラブ | M Eight Club | Junior 7 |
18:12:35 | 18:18:40 | 8 | Rion SUMIYOSHI | 住 吉 りをん | 駒場学園高校 | Komaba Gakuen High School | Junior 5 |
18:18:40 | 18:24:45 | 9 | Yuka NAGAI | 永 井 優 香 | 早稲田大学 | Waseda University | Eastern 6 |
18:24:45 | 18:30:50 | 10 | Yuna AOKI | 青 木 祐 奈 | 日本大学 | Nihon University | Eastern 8 |
18:30:50 | 18:36:55 | 11 | Hanna YOSHIDA | 吉 田 陽 菜 | 木下アカデミー | Kinoshita Academy | Junior 2 |
18:36:55 | 18:43:00 | 12 | Hina TAKENO | 竹 野 比 奈 | 福岡大学 | Fukuoka University | Western 8 |
18:43:00 | 18:50:00 | | Warm-Up Group 3 | ||||
18:50:30 | 18:56:35 | 13 | Chisato URAMATSU | 浦 松 千 聖 | 中京大中京高校 | Chukyo University Chukyo High School | Junior 9 |
18:56:35 | 19:02:40 | 14 | Yura MATSUDA | 松 田 悠 良 | 中京大学 | Chukyo University | Western 10 |
19:02:40 | 19:08:45 | 15 | Rino MATSUIKE | 松 生 理 乃 | 中京大中京高校 | Chukyo University Chukyo High School | Junior 1 |
19:08:45 | 19:14:50 | 16 | Marin HONDA | 本 田 真 凜 | JAL | JAL | Eastern 10 |
19:14:50 | 19:20:55 | 17 | Mako YAMASHITA | 山 下 真 瑚 | 中京大中京高校 | Chukyo University Chukyo High School | Western 6 |
19:20:55 | 19:27:00 | 18 | Mone CHIBA | 千 葉 百 音 | 仙台FSC | Sendai FSC | Junior 8 |
19:27:00 | 19:42:00 | | Ice Resurfacing | ||||
19:42:00 | 19:49:00 | | Warm-Up Group 4 | ||||
19:49:30 | 19:55:35 | 19 | Akari MATSUBARA | 松 原 星 | 明治大学 | Meiji University | Eastern 4 |
19:55:35 | 20:01:40 | 20 | Wakaba HIGUCHI | 樋 口 新 葉 | 明治大学/ノエビア | Meiji University / Noevir | Seed |
20:01:40 | 20:07:45 | 21 | Shiika YOSHIOKA | 吉 岡 詩 果 | 植草学園大学附属高校 | Uekusa Gakuen University High School | Eastern 2 |
20:07:45 | 20:13:50 | 22 | Mana KAWABE | 河 辺 愛 菜 | 木下アカデミー | Kinoshita Academy | Western 4 |
20:13:50 | 20:19:55 | 23 | Rika KIHIRA | 紀 平 梨 花 | トヨタ自動車 | Toyota Motor Corporation | Seed |
20:19:55 | 20:26:00 | 24 | Rin NITAYA | 新田谷 凜 | 中京大学 | Chukyo University | Western 3 |
20:26:00 | 20:33:00 | | Warm-Up Group 5 | ||||
20:33:30 | 20:39:35 | 25 | Yuna SHIRAIWA | 白 岩 優 奈 | 関西大学 | Kansai University | Western 5 |
20:39:35 | 20:45:40 | 26 | Rinka WATANABE | 渡 辺 倫 果 | 青森山田高校 | Aomori Yamada High School | Eastern 3 |
20:45:40 | 20:51:45 | 27 | Kaori SAKAMOTO | 坂 本 花 織 | シスメックス | Sysmex | Western 1 |
20:51:45 | 20:57:50 | 28 | Mai MIHARA | 三 原 舞 依 | シスメックス | Sysmex | Western 2 |
20:57:50 | 21:03:55 | 29 | Satoko MIYAHARA | 宮 原 知 子 | 関西大学・木下グループ | Kansai University / Kinoshita Group | Exempt |
21:03:55 | 21:10:00 | 30 | Tomoe KAWABATA | 川 畑 和 愛 | 早稲田大学 | Waseda University | Seed (Eastern 5) |
Men:
Start | Finish | StN. | Name | 選手名 (Name) | 所属 (Club) | Club | Qualifying |
---|---|---|---|---|---|---|---|
12:30:00 | 12:37:00 | | Warm-Up Group 1 | ||||
12:37:30 | 12:43:35 | 1 | Ryuju HINO | 日 野 龍 樹 | 中京大学 | Chukyo University | Western 5 |
12:43:35 | 12:49:40 | 2 | Yuki KUNIKATA | 國 方 勇 樹 | 日本大学 | Nihon University | Eastern 7 |
12:49:40 | 12:55:45 | 3 | Lucas Tsuyoshi HONDA | 本 田 ルーカス剛史 | 木下アカデミー | Kinoshita Academy | Junior 1 |
12:55:45 | 13:01:50 | 4 | Shunsuke NAKAMURA | 中 村 俊 介 | 木下アカデミー | Kinoshita Academy | Junior 6 |
13:01:50 | 13:07:55 | 5 | Sena MIYAKE | 三 宅 星 南 | 関西大学 | Kansai University | Junior 3 |
13:07:55 | 13:14:00 | 6 | Taichi HONDA | 本 田 太 一 | 関西大学 | Kansai University | Western 7 |
13:14:00 | 13:29:00 | | Ice Resurfacing | ||||
13:29:00 | 13:36:00 | | Warm-Up Group 2 | ||||
13:36:30 | 13:42:35 | 7 | Koshin YAMADA | 山 田 耕 新 | SMBC | SMBC | Western 9 |
13:42:35 | 13:48:40 | 8 | Kosho OSHIMA | 大 島 光 翔 | 埼玉アイスアリーナFC | Saitama Ice Arena FC | Junior 5 |
13:48:40 | 13:54:45 | 9 | Reo ISHIZUKA | 石 塚 玲 雄 | 早稲田大学 | Waseda University | Eastern 8 |
13:54:45 | 14:00:50 | 10 | Kazuki KUSHIDA | 櫛 田 一 樹 | 関西学院大学 | Kwansei Gakuin University | Western 8 |
14:00:50 | 14:06:55 | 11 | Sumishi MORIGUCHI | 森 口 澄 士 | 木下アカデミー | Kinoshita Academy | Western 6 |
14:06:55 | 14:13:00 | 12 | Tsunehito KARAKAWA | 唐 川 常 人 | 日本大学 | Nihon University | Eastern 9 |
14:13:00 | 14:20:00 | | Warm-Up Group 3 | ||||
14:20:30 | 14:26:35 | 13 | Takumi SUGIYAMA | 杉 山 匠 海 | 就実学園 | Shujitsu High School | Western 11 |
14:26:35 | 14:32:40 | 14 | Kao MIURA | 三 浦 佳 生 | KOSE新横浜プリンスFSC | KOSE Shin-Yokohama Prince FSC | Junior 2 |
14:32:40 | 14:38:45 | 15 | Yuto KISHINA | 木 科 雄 登 | 関西大学 | Kansai University | Junior 4 |
14:38:45 | 14:44:50 | 16 | Tatuma FURUYA | 古 家 龍 磨 | 九州工業大学 | Kyushu Institute Of Technology | Western 12 |
14:44:50 | 14:50:55 | 17 | Kazuki HASEGAWA | 長谷川 一 輝 | 東京理科大学 | Tokyo University Of Science | Eastern 5 |
14:50:55 | 14:57:00 | 18 | Kousuke NAKANO | 中 野 紘 輔 | 飯塚フィギュアクラブ | Iizuka Figure Club | Western 10 |
14:57:00 | 15:12:00 | | Ice Resurfacing | ||||
15:12:00 | 15:19:00 | | Warm-Up Group 4 | ||||
15:19:30 | 15:25:35 | 19 | Mitsuki SUMOTO | 須 本 光 希 | 関西大学 | Kansai University | Western 4 |
15:25:35 | 15:31:40 | 20 | Shun SATO | 佐 藤 駿 | フジ・コーポレーション | FUJI CORPORATION | Eastern 1 |
15:31:40 | 15:37:45 | 21 | Keiji TANAKA | 田 中 刑 事 | 倉敷FSC | Kurashiki FSC | Western 3 |
15:37:45 | 15:43:50 | 22 | Taichiro YAMAKUMA | 山 隈 太一朗 | 明治大学 | Meiji University | Eastern 3 |
15:43:50 | 15:49:55 | 23 | Ryoma KOBAYASHI | 小 林 諒 真 | 法政大学 | Hosei University | Eastern 5 |
15:49:55 | 15:56:00 | 24 | Yuma KAGIYAMA | 鍵 山 優 真 | 星槎国際横浜 | Hoshigaki International Yokohama | Eastern 2 |
15:56:00 | 16:03:00 | | Warm-Up Group 5 | ||||
16:03:30 | 16:09:35 | 25 | Kento KOBAYASHI | 小 林 建 斗 | 法政大学 | Hosei University | Eastern 4 |
16:09:35 | 16:15:40 | 26 | Yuzuru HANYU | 羽 生 結 弦 | ANA | ANA | Seed |
16:15:40 | 16:21:45 | 27 | Sota YAMAMOTO | 山 本 草 太 | 中京大学 | Chukyo University | Western 1 |
16:21:45 | 16:27:50 | 28 | Shoma UNO | 宇 野 昌 磨 | トヨタ自動車 | Toyota Motor Corporation | Seed |
16:27:50 | 16:33:55 | 29 | Koshiro SHIMADA | 島 田 高志郎 | 木下グループ | Kinoshita Group | Exempt |
16:33:55 | 16:40:00 | 30 | Kazuki TOMONO | 友 野 一 希 | 同志社大学 | Doshisha University | Western 2 |
Pairs:
No Pairs competition.
Dance:
Start | Finish | StN. | Name | 選手名 (Name) | 所属 (Club) | Club | Qualifying |
---|---|---|---|---|---|---|---|
15:30:00 | 15:36:00 | | Warm-Up Group 1 | ||||
15:36:30 | 15:42:40 | 1 | Kiria HIRAYAMA / Aru TATENO | 平 山 姫里有 立 野 在 | 倉敷FSC 倉敷FSC | Kurashiki FSC / Kurashiki FSC | Western 2 |
15:42:40 | 15:48:50 | 2 | Rikako FUKASE / Eichu CHO | 深 瀬 理香子 張 睿中 オリバー | 大東文化大学 CAN | Daito Bunka University / CAN | Exempt |
15:48:50 | 15:55:00 | 3 | Haruno YAJIMA / Yoshimitsu IKEDA | 矢 島 榛 乃 池 田 喜 充 | ムサシノFSクラブ 日本大学 | Musashino FS Club / Nihon University | Eastern 1 |
15:55:00 | 16:01:10 | 4 | Misato KOMATSUBARA / Timothy KOLETO | 小松原 美 里 小松原 尊 | 倉敷FSC USA | Kurashiki FSC / USA | Western 1 |
16:01:10 | 16:07:20 | 5 | Kana MURAMOTO / Daisuke TAKAHASHI | 村 元 哉 中 髙 橋 大 輔 | 関西大学KFSC 関西大学KFSC | Kansai University KFSC / Kansai University KFSC | Exempt |
Here are the Bios I have used for partnerships that have changed partners since they last competed internationally:
Kiria HIRAYAMA (with Kenta ISHIBASHI for JPN)
Aru TATENO (with Rikako FUKASE for JPN)
Haruno YAJIMA (with Daiki SHIMAZAKI for JPN)
Yoshimitsu IKEDA (with Ayumi TAKANAMI for JPN)
Kiria HIRAYAMA (with Kenta ISHIBASHI for JPN)
Aru TATENO (with Rikako FUKASE for JPN)
Haruno YAJIMA (with Daiki SHIMAZAKI for JPN)
Yoshimitsu IKEDA (with Ayumi TAKANAMI for JPN)
Let the fun begin!!!
CaroLiza_fan
Last edited: