U.S. Figure Skating Championships
Kansas City/Independence, Mo.
Jan. 14-22.
The Intermediate level of the U.S. Figure Skating Championships will be held from Saturday, Jan. 14 to Sunday, Jan. 15.
TheIntermediate Dance competitors will compete in the pattern dance at 12:30 p.m., Central Standard Time, on Saturday, Jan. 14. Competitors will then compete in the free skate at 12:05 p.m., Central Standard Time, on Sunday, Jan. 15.
The Intermediate men will compete in the short program at 6:40 p.m., Central Standard Time, on Saturday, Jan. 14. Competitors will then compete in the free skate at 10:30 a.m., Central Standard Time on Sunday, Jan. 15
The Intermediate ladies will compete in the short program at 8:10 p.m., Central Standard Time, on Saturday, Jan. 14. They will then compete in the free skate at 2:20 p.m., Central Standard Time, on Sunday, Jan. 15.
The Intermediate pairs will compete in the short program at 9:40 p.m., Central Standard Time, on Saturday, Jan. 14. They will then compete in the free skate at 3:55 p.m., Central Standard Time on Sunday, Jan. 15.
Qualifiers (scores via Unseen Skaters Online)
Ladies
Stephanie Ciarochi (2016 Juvenile Champion
Dallas FSC 45.62 (1) 76.90 (1) 122.52 M1
Emilia Murdock
SC of Boston 40.52 (2) 80.11 (1) 120.63 E1
Emily Zhang
Richmond FSC 38.47 (6) 79.13 (2) 117.60 E2
Violeta Ushakova
SC of New York 39.78 (4) 75.44 (3) 115.22 E3
Caroline Harris
All Year FSC 38.70 (1) 71.48 (2) 110.18 P1
Christina Lin
Murray Silver Blades FSC 36.09 (2) 72.96 (1) 109.05 P2
Jessica Lin
Dallas FSC 41.63 (3) 67.21 (2) 108.84 M2
Ariela Masarsky
DuPage FSC 44.35 (2) 63.68 (4) 108.03 M3
Ashley Leahy
SC of New York 39.66 (5) 67.34 (4) 107.00 E4
Calista Choi
Skokie Valley SC 36.42 (5) 66.41 (3) 102.83 M4
Amie Miyagi
Salt Lake FS 33.29 (6) 68.51 (3) 101.80 P3
Noelle Rosa
Salt Lake FS 35.56 (3) 65.00 (5) 100.56 P4
Men
Samuel Mindra 2016 Juvenile Silver Medalist
Portland ISC 34.56 (1) 75.25 (1) 109.81 P1
Ilia Malinin 2016 Juvenile Champion
Washington FSC 42.48 (1) 64.43 (2) 106.91 E1
Philip Baker 2016 Juvenile Pewter Medalist
SC of Boston 35.68 (3) 66.20 (1) 101.88 E2
Nicholas Hsieh
SC of Wilmington 39.83 (2) 60.21 (3) 100.04 E3
Daniel Argueta
Texas Gulf Coast FSC 36.66 (1) 59.09 (1) 95.75 M1
Daniel Turchin
Skokie Valley SC 35.11 (3) 58.57 (2) 93.68 M2
Goku Endo
All Year FSC 33.11 (3) 59.40 (2) 92.51 P2
Matthew Nielsen
Strongsville SC 35.76 (2) 56.18 (3) 91.94 M3
Timothy Pomares
Peaks FSC 33.88 (2) 54.27 (5) 88.15 P3
Payton Winkler
Greater Green Bay FSC 33.58 (4) 54.54 (5) 88.12 M4
Henry Privett-Mendoza
Pasadena FSC 30.68 (4) 56.26 (3) 86.94 P4
Matthew Kennedy
IceWorks SC 29.98 (6) 56.95 (4) 86.93 E4
Pairs
Isabella Martins (Chicago FSC) and Ryan Bedard (Northern Ice SC) 2016 Juvenile Champions
Cate Fleming and Jedidiah Isbell (SC of Boston) 2016 Juvenile Bronze Medalists
Gwen Bloesch (SC of Southern New Jersey) and Ethan Hall (Winterhurst FSC)
Georgia Bush and Timmy Chapman (Central Florida FSC)
Jade Esposito and Franz-Peter Jerosch (Colonial FSC)
Zoe Larson and Aidan Brown (Panthers FSC)
Paige Ruggeri (Garden State SC) and Steven Rossi (North Jersey FSC)
Masha Mokhova and Ivan Mokhov (Lansing SC)
Zoe Villaneuva and Jake Pagano (Nashville FSC)
Carolyn Bartel and Alfred Bartel (Los Angeles FSC)
Katie Luong and Nathan Luong (San Diego FSC)
Altice Sollazo and Paul Yeung (All Year FSC)
Dance
Layla Karnes (All Year FSC) and Jeffrey Chen (Peninsula SC) 2016 Juvenile Champions
Maria Soldatova and Faddey Soldatov (Washington FSC) 2016 Juvenile Silver Medalists
Claire Cain and Andrei Davydov (Washington FSC) 2016 Juvenile Bronze Medalists
Oona Brown and Gage Brown (SC of New York)
Olivia Sebastiani and Dillon Berry (University of Delaware FSC)
Maria Brown and Marius Driscoll (Pavilion Heights of Cleveland Heights)
Paulina Brykalova and Daniel Brykalov (St. Paul FSC)
Anna Nicklas (Ann Arbor FSC) and Max Ryan (All Year FSC)
Dana Vulaj and Volodymyr Patsukevych (Detroit SC
Anna Pettersson (Colonial FSC) and TJ Carey (All Year FSC)
Cordelia Pride (All Year FSC) and Benjamin Lawless (Philadelphia SC & HS)
Katarina Wolfkostin (Peninsula SC) and Howard Zhao (Detroit SC)
Kansas City/Independence, Mo.
Jan. 14-22.
The Intermediate level of the U.S. Figure Skating Championships will be held from Saturday, Jan. 14 to Sunday, Jan. 15.
TheIntermediate Dance competitors will compete in the pattern dance at 12:30 p.m., Central Standard Time, on Saturday, Jan. 14. Competitors will then compete in the free skate at 12:05 p.m., Central Standard Time, on Sunday, Jan. 15.
The Intermediate men will compete in the short program at 6:40 p.m., Central Standard Time, on Saturday, Jan. 14. Competitors will then compete in the free skate at 10:30 a.m., Central Standard Time on Sunday, Jan. 15
The Intermediate ladies will compete in the short program at 8:10 p.m., Central Standard Time, on Saturday, Jan. 14. They will then compete in the free skate at 2:20 p.m., Central Standard Time, on Sunday, Jan. 15.
The Intermediate pairs will compete in the short program at 9:40 p.m., Central Standard Time, on Saturday, Jan. 14. They will then compete in the free skate at 3:55 p.m., Central Standard Time on Sunday, Jan. 15.
- Competition schedule (waiting for updated version)
- Event webpage
- Results/protocols
- Ice Network event page (link to videos/web stream)
- List of competitors
- practice groups
Qualifiers (scores via Unseen Skaters Online)
Ladies
Stephanie Ciarochi (2016 Juvenile Champion
Dallas FSC 45.62 (1) 76.90 (1) 122.52 M1
Emilia Murdock
SC of Boston 40.52 (2) 80.11 (1) 120.63 E1
Emily Zhang
Richmond FSC 38.47 (6) 79.13 (2) 117.60 E2
Violeta Ushakova
SC of New York 39.78 (4) 75.44 (3) 115.22 E3
Caroline Harris
All Year FSC 38.70 (1) 71.48 (2) 110.18 P1
Christina Lin
Murray Silver Blades FSC 36.09 (2) 72.96 (1) 109.05 P2
Jessica Lin
Dallas FSC 41.63 (3) 67.21 (2) 108.84 M2
Ariela Masarsky
DuPage FSC 44.35 (2) 63.68 (4) 108.03 M3
Ashley Leahy
SC of New York 39.66 (5) 67.34 (4) 107.00 E4
Calista Choi
Skokie Valley SC 36.42 (5) 66.41 (3) 102.83 M4
Amie Miyagi
Salt Lake FS 33.29 (6) 68.51 (3) 101.80 P3
Noelle Rosa
Salt Lake FS 35.56 (3) 65.00 (5) 100.56 P4
Men
Samuel Mindra 2016 Juvenile Silver Medalist
Portland ISC 34.56 (1) 75.25 (1) 109.81 P1
Ilia Malinin 2016 Juvenile Champion
Washington FSC 42.48 (1) 64.43 (2) 106.91 E1
Philip Baker 2016 Juvenile Pewter Medalist
SC of Boston 35.68 (3) 66.20 (1) 101.88 E2
Nicholas Hsieh
SC of Wilmington 39.83 (2) 60.21 (3) 100.04 E3
Daniel Argueta
Texas Gulf Coast FSC 36.66 (1) 59.09 (1) 95.75 M1
Daniel Turchin
Skokie Valley SC 35.11 (3) 58.57 (2) 93.68 M2
Goku Endo
All Year FSC 33.11 (3) 59.40 (2) 92.51 P2
Matthew Nielsen
Strongsville SC 35.76 (2) 56.18 (3) 91.94 M3
Timothy Pomares
Peaks FSC 33.88 (2) 54.27 (5) 88.15 P3
Payton Winkler
Greater Green Bay FSC 33.58 (4) 54.54 (5) 88.12 M4
Henry Privett-Mendoza
Pasadena FSC 30.68 (4) 56.26 (3) 86.94 P4
Matthew Kennedy
IceWorks SC 29.98 (6) 56.95 (4) 86.93 E4
Pairs
Isabella Martins (Chicago FSC) and Ryan Bedard (Northern Ice SC) 2016 Juvenile Champions
Cate Fleming and Jedidiah Isbell (SC of Boston) 2016 Juvenile Bronze Medalists
Gwen Bloesch (SC of Southern New Jersey) and Ethan Hall (Winterhurst FSC)
Georgia Bush and Timmy Chapman (Central Florida FSC)
Jade Esposito and Franz-Peter Jerosch (Colonial FSC)
Zoe Larson and Aidan Brown (Panthers FSC)
Paige Ruggeri (Garden State SC) and Steven Rossi (North Jersey FSC)
Masha Mokhova and Ivan Mokhov (Lansing SC)
Zoe Villaneuva and Jake Pagano (Nashville FSC)
Carolyn Bartel and Alfred Bartel (Los Angeles FSC)
Katie Luong and Nathan Luong (San Diego FSC)
Altice Sollazo and Paul Yeung (All Year FSC)
Dance
Layla Karnes (All Year FSC) and Jeffrey Chen (Peninsula SC) 2016 Juvenile Champions
Maria Soldatova and Faddey Soldatov (Washington FSC) 2016 Juvenile Silver Medalists
Claire Cain and Andrei Davydov (Washington FSC) 2016 Juvenile Bronze Medalists
Oona Brown and Gage Brown (SC of New York)
Olivia Sebastiani and Dillon Berry (University of Delaware FSC)
Maria Brown and Marius Driscoll (Pavilion Heights of Cleveland Heights)
Paulina Brykalova and Daniel Brykalov (St. Paul FSC)
Anna Nicklas (Ann Arbor FSC) and Max Ryan (All Year FSC)
Dana Vulaj and Volodymyr Patsukevych (Detroit SC
Anna Pettersson (Colonial FSC) and TJ Carey (All Year FSC)
Cordelia Pride (All Year FSC) and Benjamin Lawless (Philadelphia SC & HS)
Katarina Wolfkostin (Peninsula SC) and Howard Zhao (Detroit SC)
Last edited: