Here is the thread where you can make your predictions for the Canadian Championships.
Entries/Results Page:
https://skatecanada.ca/2019-canadian-tire-national-skating-championships/#tab-3726f8778d1ab3668ad
The competitions start on 18[SUP]th[/SUP] January 2019 at 13:20 AST (17:20 GMT; 18:20 CET) with the Ladies Short.
So, the target time to get your predictions in is 1 hour before that, i.e. 12:20 AST (16:20 GMT; 17:20 CET)
If you need any help working out what time this is where you are, here is the Time Converter that Mrs. P has been very kindly directing us to the past few years.
Please remember to read the rules for the Predictions Game:
https://www.goldenskate.com/forum/showthread.php?77894
Entries
Ladies:
Men:
Pairs:
Here are the Bios I have used for couples that have changed partners since they last competed internationally:
Justine BRASSEUR (with Mathieu OSTIGUY for CAN)
Mark BARDEI (with Renata OGANESIAN for UKR)
Mariah MCCAW (Singles Bio)
Steven ADCOCK (with Chloe CURTIN for GBR)
Dance:
Let the fun begin!!!
CaroLiza_fan
Entries/Results Page:
https://skatecanada.ca/2019-canadian-tire-national-skating-championships/#tab-3726f8778d1ab3668ad
The competitions start on 18[SUP]th[/SUP] January 2019 at 13:20 AST (17:20 GMT; 18:20 CET) with the Ladies Short.
So, the target time to get your predictions in is 1 hour before that, i.e. 12:20 AST (16:20 GMT; 17:20 CET)
If you need any help working out what time this is where you are, here is the Time Converter that Mrs. P has been very kindly directing us to the past few years.
Please remember to read the rules for the Predictions Game:
https://www.goldenskate.com/forum/showthread.php?77894
Entries
Ladies:
StN. | Name | Club | Section |
Warm-Up Group 1 | |||
1 | Emy DECELLES | CPA Baie-Corneau | QC |
2 | Madison MOORE | AB/NT/NU | |
3 | Emily BAUSBACK | Champs International Skating Center Burnaby | BC/YK |
4 | Jane GRAY | AB/NT/NU | |
5 | Béatrice LAVOIE-LÉONARD | QC | |
6 | Sarah TAMURA | Champs International Skating Center | BC/YK |
Warm-Up Group 2 | |||
7 | Aislinn GANCI | AB/NT/NU | |
8 | Sarah-Maude BLANCHARD | CPA Sherbrooke | QC |
9 | Hélène CARLE | ON | |
10 | Olivia GRAN | Kelowna SC | BC/YK |
11 | Aurora COTOP | Thornhill FSC, ON | ON |
12 | Michelle LONG | Richmond Training Center | ON |
Warm-Up Group 3 | |||
13 | Alison SCHUMACHER | Toronto Cricket, Curling & Skating Club | ON |
14 | Véronik MALLET | CPA Sept-Iles | QC |
15 | Alicia PINEAULT | SC Varennes | QC |
16 | Alaine CHARTRAND | YRSA Winter Club | ON |
17 | Larkyn AUSTMAN | Coquitlam SC | BC/YK |
18 | Gabrielle DALEMAN | Toronto Cricket Skating & Curling Club | ON |
Men:
StN. | Name | Club | Section |
Warm-Up Group 1 | |||
1 | Brian LE | BC/YK | |
2 | Zoe DUVAL YERGEAU | QC | |
3 | Dustin SHERRIFF-CLAYTON | Georgina SC Keswick | AB/NT/NU |
4 | Iliya KOVLER | ON | |
5 | Samuel TURCOTTE | CPA Varennes | QC |
6 | Max DENK | ||
Warm-Up Group 2 | |||
7 | Joseph PHAN | SC Laval | QC |
8 | Matthew MARKELL | ON | |
9 | Laurent GUAY | QC | |
10 | Alexander LAWRENCE | BC/YK | |
11 | Eric LIU | AB/NT/NU | |
12 | Conrad ORZEL | Toronto Cricket Skating & Curling Club | ON |
Warm-Up Group 3 | |||
13 | Bennet TOMAN | Skate Oakville | ON |
14 | Stephen GOGOLEV | Toronto Cricket & Skating Club | ON |
15 | Nicolas NADEAU | CPA Boisbriand | QC |
16 | Roman SADOVSKY | York Region Skating Academy | ON |
17 | Nam NGUYEN | Richmond Hill Training Center | ON |
18 | Keegan MESSING | Sherwood Park FSC | AB/NT/NU |
Pairs:
StN. | Name | Club | Section |
Warm-Up Group 1 | |||
1 | Lori-Ann MATTE / Thierry FERLAND | CPA St. Romuald - St. Jean Levis / CPA St. Romuald - St. Jean Levis | QC |
2 | Justine BRASSEUR / Mark BARDEI | Broassard FSC / | QC |
3 | Mariah MCCAW / Steven ADCOCK | ON | |
Warm-Up Group 2 | |||
4 | Camille RUEST / Andrew WOLFE | CPA Rimouski / Glencoe Club Calgary | QC |
5 | Evelyn WALSH / Trennt MICHAUD | London Competitive Skating Centre / Trenton FSC | ON |
6 | Kirsten MOORE-TOWERS / Michael MARINARO | Winter Club of St. Catherines / Point Edward SC | ON |
Here are the Bios I have used for couples that have changed partners since they last competed internationally:
Justine BRASSEUR (with Mathieu OSTIGUY for CAN)
Mark BARDEI (with Renata OGANESIAN for UKR)
Mariah MCCAW (Singles Bio)
Steven ADCOCK (with Chloe CURTIN for GBR)
Dance:
StN. | Name | Club | Section |
Warm-Up Group 1 | |||
1 | Elysia-Marie CAMPBELL / Philippe GRANGER | QC | |
2 | Gina CIPRIANO / Jake RICHARDSON | QC | |
3 | Molly LANAGHAN / Dmitre RAZGULAJEVS | Scarboro FSC / Scarboro FSC | ON |
4 | Laurence FOURNIER BEAUDRY / Nikolaj SORENSEN | Roedovre SC / Rodovre Figure Skating and Hockey Club | QC |
Warm-Up Group 2 | |||
5 | Haley SALES / Nikolas WAMSTEEKER | Kelowna SC / Champs International Skating Center | BC/YK |
6 | Carolane SOUCISSE / Shane FIRUS | SC Repentigny / Repentigny SC | QC |
7 | Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE | Granite SC Ontario / Kitchener Waterloo SC | ON |
8 | Piper GILLES / Paul POIRIER | Scarboro FSC / Scarboro FSC | QC |
Let the fun begin!!!
CaroLiza_fan