The men's short program will take place 17:15 (5:15 p.m.) to 21:20 (9:20 p.m.) on February 12 in Korea Standard Time (+9 UST) (Time Zone Converter)
Live Ice Network Coverage at Feb 12, 2015 3:15 a.m. Eastern Standard Time (-5 UTC)
LIVE RESULTS HERE
Warm-Up Group 1
1. Harry Hau Yin LEE HKG 6
SP: Michael Jackson Medley, choreo by Phyllis Lee
2 Liam FIRUS CAN 3
SPL Fascination by Fermo Dante Marchetti; choreo by Mark Pillay
3 Andrew DODDS AUS 2
SP: Ni No Kuni: Wrath of the White Witch soundtrack and Miracle (Reunion) by Joe Hisaishi; choreo by Margaret Nicholls
4. Jui-Shu CHEN TPE 5
SP: Secret (soundtrack) by Jay Chou; choreo by Yusuke Hayashi and Rie Arikawa
5 Yuhang GUAN CHN 4
SP: Violin Concerto in D major by Peter I. Tchaikovski; choreo by Feng Huang
Warm-Up Group 2
6. Abzal RAKIMGALIEV KAZ 8
SP: He Lives in You (from "The Lion King" musical); choreo by Nikolai Morozov
7 Ronald LAM HKG 6
SP: Rhapsody in Blue, choreo by Mark Pillay
8. Denis MARGALIK ARG 1
SP: Introduction from "The Lady and the Hooligan" by Dmitri Shostakovich; Tango by Dmitri Shostakovich; choreo by Lori Nichol, Andrei Berezintsev
9. Chih-I TSAO TPE 5
SP: Beethoven's Last Night by Transsiberian Orchestra; choreo by Justin Dillon and Phillip Mills
10. Brendan KERRY AUS 2
SP: Blue Drag by Toussaint; Minor Swing by the Boilermaker Jazz Band
Warm-Up Group 3
11. Yi WANG CHN 4
SP: Waltz No. 2 by Dmitri Shostakovich; choreo by Pasquale Camerlengo
12. Julian Zhi Jie YEE MAS 9
SP Chambermaid Swing by Parov Stelar, Capone by Ronan Hardiman; choreo by Christa Grossard, Elvin Wong
13. Se Jong BYUN KOR 11
SP: Butterflies and Hurricanes by Muse; choreo by by Chris Conte
14 Daisuke MURAKAMI JPN 7
SP: El Tango de Roxanne (from "Moulin Rouge" soundtrack); choreo by Phillip Mills and Jonathon Cassar
15. Jeremy TEN CAN 3
SP: Dance For Me Wallis (from "W.E." soundtrack) by Abel Korzeniowski; choreo by Joanne McLeod & Megan Wing
Warm-Up Group 4
16 Jin Seo KIM KOR 11
SP: Jazz Medley: Beat For Beatniks by John Barry, The Girl With Sun In Her Hair by John Barry, Green Onion by Booker, choreography by Stephan Lambiel
17 Adam RIPPON USA 12
SP: Nyah (Mission Impossible 2 soundtrack); choreo by Adam Rippon
18 June Hyoung LEE KOR 11
SP: The Wild Party, choreo by Jeffrey Buttle
19. Nam NGUYEN CAN 3
SP: Sinnerman, choreography by Jeff Buttle
20 Joshua FARRIS USA 12
SP: Give Me Love by Ed Sheeran; chreo by Jeff Buttle
Warm-Up Group 5
21. Takahito MURA JPN 7
SP: Carmen by Georges Bizet; choreo by Jamie Isley, Tom Dickson
22 Shoma UNO JPN 7
SP: Violin Sonata No. 9 by Kreutzer; choreo by Mihoko Higuchi
23 Jason BROWN USA 12
SP: Juke by Little Walter; choreo by Rohene Ward
24. Han YAN CHN 4
SP: If I Were a Rich Man from Fiddler on the Roof; choreo by Lori Nichol
25 Denis TEN KAZ 8
SP: Caruso by Lucio Dalla, performed by Joseph Callejia; choreo by Lori Nichol
26 Misha GE UZB 13
SP: Ave Maria by Hayley Westernra; choreo by Misha Ge
Live Ice Network Coverage at Feb 12, 2015 3:15 a.m. Eastern Standard Time (-5 UTC)
- Official Website
- Schedule
- Detailed Results and Protocols will be here
- TV and Webstream
- Videos and Results
LIVE RESULTS HERE
Warm-Up Group 1
1. Harry Hau Yin LEE HKG 6
SP: Michael Jackson Medley, choreo by Phyllis Lee
2 Liam FIRUS CAN 3
SPL Fascination by Fermo Dante Marchetti; choreo by Mark Pillay
3 Andrew DODDS AUS 2
SP: Ni No Kuni: Wrath of the White Witch soundtrack and Miracle (Reunion) by Joe Hisaishi; choreo by Margaret Nicholls
4. Jui-Shu CHEN TPE 5
SP: Secret (soundtrack) by Jay Chou; choreo by Yusuke Hayashi and Rie Arikawa
5 Yuhang GUAN CHN 4
SP: Violin Concerto in D major by Peter I. Tchaikovski; choreo by Feng Huang
Warm-Up Group 2
6. Abzal RAKIMGALIEV KAZ 8
SP: He Lives in You (from "The Lion King" musical); choreo by Nikolai Morozov
7 Ronald LAM HKG 6
SP: Rhapsody in Blue, choreo by Mark Pillay
8. Denis MARGALIK ARG 1
SP: Introduction from "The Lady and the Hooligan" by Dmitri Shostakovich; Tango by Dmitri Shostakovich; choreo by Lori Nichol, Andrei Berezintsev
9. Chih-I TSAO TPE 5
SP: Beethoven's Last Night by Transsiberian Orchestra; choreo by Justin Dillon and Phillip Mills
10. Brendan KERRY AUS 2
SP: Blue Drag by Toussaint; Minor Swing by the Boilermaker Jazz Band
Warm-Up Group 3
11. Yi WANG CHN 4
SP: Waltz No. 2 by Dmitri Shostakovich; choreo by Pasquale Camerlengo
12. Julian Zhi Jie YEE MAS 9
SP Chambermaid Swing by Parov Stelar, Capone by Ronan Hardiman; choreo by Christa Grossard, Elvin Wong
13. Se Jong BYUN KOR 11
SP: Butterflies and Hurricanes by Muse; choreo by by Chris Conte
14 Daisuke MURAKAMI JPN 7
SP: El Tango de Roxanne (from "Moulin Rouge" soundtrack); choreo by Phillip Mills and Jonathon Cassar
15. Jeremy TEN CAN 3
SP: Dance For Me Wallis (from "W.E." soundtrack) by Abel Korzeniowski; choreo by Joanne McLeod & Megan Wing
Warm-Up Group 4
16 Jin Seo KIM KOR 11
SP: Jazz Medley: Beat For Beatniks by John Barry, The Girl With Sun In Her Hair by John Barry, Green Onion by Booker, choreography by Stephan Lambiel
17 Adam RIPPON USA 12
SP: Nyah (Mission Impossible 2 soundtrack); choreo by Adam Rippon
18 June Hyoung LEE KOR 11
SP: The Wild Party, choreo by Jeffrey Buttle
19. Nam NGUYEN CAN 3
SP: Sinnerman, choreography by Jeff Buttle
20 Joshua FARRIS USA 12
SP: Give Me Love by Ed Sheeran; chreo by Jeff Buttle
Warm-Up Group 5
21. Takahito MURA JPN 7
SP: Carmen by Georges Bizet; choreo by Jamie Isley, Tom Dickson
22 Shoma UNO JPN 7
SP: Violin Sonata No. 9 by Kreutzer; choreo by Mihoko Higuchi
23 Jason BROWN USA 12
SP: Juke by Little Walter; choreo by Rohene Ward
24. Han YAN CHN 4
SP: If I Were a Rich Man from Fiddler on the Roof; choreo by Lori Nichol
25 Denis TEN KAZ 8
SP: Caruso by Lucio Dalla, performed by Joseph Callejia; choreo by Lori Nichol
26 Misha GE UZB 13
SP: Ave Maria by Hayley Westernra; choreo by Misha Ge
Last edited: